Πήρε τη νίκη η Παναχαϊκή απέναντι στον Τηλυκράτη με 2-1

17.02.2024 / 17:16
428407964_7369351626454280_3923136561799784226_n-860x388

Η Παναχαϊκή βρέθηκε να χάνει στο σημερινό παιχνίδι με τον Τηλυκράτη με γκολ του Τέρζι στο 39′, ισοφάρισε με το πέναλτι του Μασούρα στο 69′ , πήρε τη νίκη με το γκολ του Ζαμόρα στο 88′ με σκορ 2-1 και πήρε φιλί ζωής για την μάχη της παραμονής. Τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα, τρίτη με ανατροπή και η Παναχαϊκή μπροστά σε 3000 φιλάθλους της η Πατρινή ομάδα κοιτάζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία στο πρωτάθλημα. Τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος η Παναχαϊκή ξεκόλλησε από την τελευταία θέση.

Παναχαϊκή – Τηλυκράτης 2-1 (69′ πεν. Μασούρας, 88′ Ζαμόρα – 39′ Τέρζι)

ΦΙΛΜ ΑΓΩΝΑ:

3′ Πρώτο κόρνερ με τον Μασούρα, έδιωξε ο Ρουγκάλας

Προσωρινή διακοπή με τον γκολκίπερ Τζελέπη να τραυματίζεται αλλά δείχνει να συνεχίζει το παιχνίδι.

14′ Τεράστια ευκαιρία για την Παναχαϊκή. Τρομερή μπαλιά του Μπαξεβάνου, με τον Πατρινό να κατεβάζει την μπάλα στην περιοχή, να πλασάρει αλλά με τον Τζελέπη να διώχνει με τα πόδια!

15′ Μακρινό σουτ του Τέρζι, άουτ

24′ Γυριστή μπαλιά του Μούλντερ με στόχο τον Πατρινό σε κόρνερ οι αμυντικοί.

25′ Κόρνερ Μασούρα, κεφαλιά Ζαμόρα, κόρνερ, η μπάλα χτύπησε σε αμυντικό του Τηλυκράτη

26′ ΔΟΚΑΡΙ: Σουτ του Γαϊτανίδη η μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι στη συνέχεια ο Τζελέπης απομάκυρυνε πάνω στη γραμμή και μετά ο Ρίζο έδιωξε σε κόρνερ!

29′ Φάουλ του Γαϊτανίδη από εξαιρετική θέση, η μπάλα άουτ.

38′ Aπίστευτη ευκαιρία για τον Τηλυκράτη. Ο Περιστέρης σε θέση τετ α τετ, σώζει ο Κολοβούρης από βέβαιη παραβίαση!

37′ Φάουλ που εκτέλεσε ο Μασούρας η μπάλα άουτ!

39′ Ο Τηλυκράτης ανοίγει το σκορ με το μακρινό ψιλοκρεμαστό σουτ του Τέρζι που κρεμάει τον Κολοβούρη στο 39′ (0-1)

46′ ΤΡΙΠΛΗ ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Πέρεζ, Καραγιάννης και Ντε Τόμας εντός, εκτός οι Μούλντερ, Γαϊτανίδης, Ζέκοφ.

47′ Σουτ του Προύντζου, άουτ

48′ Σουτ του Καραγιάννη, μπλοκάρει ο Τζελέπης.

50′ Σουτ του Περιστέρη άουτ

55′ ΔΙΠΛΗ ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΗΛΥΚΡΑΤΗ: Τόσκα και Ντοναλντόνι στη θέση των Περιστέρη και Τέρζι.

59′ ΑΛΛΑΓΗ: Πετράτος αντί Νάστου

61′ Σουτ του Ντε Τόμας, προβολή του Πέρεζ, μπλοκάρει με 2η προσπάθεια ο Τζελέπης.

63′ Σουτ του Ντοναλντόνι, μπλοκάρει ο Κολοβούρης.

64′ ΑΛΛΑΓΗ: Αλιμπέ αντί Τραορέ.

65′ Σουτ του Πέρεζ, άουτ

67′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Ο Πέρεζ κάνει φοβερή ενέργεια από αριστερά, γυρίζει τη μπάλα και αυτή βρίσκει καθαρά στο χέρι του Χαρτζητερζόγλου.

69′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛ: Ο Μασούρας ισοφαρίζει σε 1-1 για την Παναχαϊκή!!!!!

72′ Κεφαλιά Πατρινού, μετά από κόρνερ, ψηλά-άουτ

73′ ΑΛΛΑΓΕΣ: Φοφανά και Μακρυδάκης εκτός, Σπανουδάκης και Τεγούσης εντός.

77′ Πιέζει αφόρυτα η Παναχαϊκή έχοντας κερδίσει 14 κόρνερ. Τρομερό σουτ του Πετράτου, μπλοκάρει ο Τζελέπης!

81′ Σουτ του Μασούρα, μπλοκάρει ο Τζελέπης.

83′ Τραυματισμός του Αλιμπέ που ξαναμπήκε στο ματς αλλά τυπικά, διότι έχει τραυματιστεί.

88′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛ: Φάουλ του Πετράτου, ο Ζαμόρα με κεφαλιά το 2-1 για την Παναχαϊκή!

90′ ΑΛΛΑΓΗ: Ουλμάνεν στη θέση του Πέρεζ

Παναχαϊκή (Τάτσης): Κολοβούρης, Μούλντερ (46′ Καραγιάννης), Μπαξεβάνος, Ζαμόρα, Προύντζος, Ζέκοφ (46′ Ντε Τόμας), Νάστος (59′ Πετράτος), Πατρινός, Τραορέ (64′ Αλιμπέ), Μασούρας, Γαϊτανίδης (46′ Πέρεζ).

Τηλυκράτης (Γκέκας): Τζελέπης, Ρίζος, Ρουγκάλας, Χατζητερζόγλου, Μακριδάκης (73′ Σπανουδάκης), Πέρεζ (90′ Ουλμάνεν), Μπελεβώνης, Τέρζι (55′ Τόσκα), Περιστέρης (55′ Ντοναλντόνι), Φοφανά (73′ Τεγούσης), Νιφορόπουλος.

Διαιτητής: Παπαγεωργόπουλος (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Μανούρας (Δυτ. Αττικής), Γκουριώτης (Αργολίδας)