Σοκ στο μηχανοκίνητο αθλητισμό: Νεκρός ο 22χρονος αναβάτης Victor Steeman

12.10.2022 / 14:27
victor steeman

Ο Victor Steeman, αναβάτης της κατηγορίας Supersport 300 του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Superbike (WSBK) έχασε τη ζωή του στη διάρκεια του αγώνα στην πίστα Portimao της Πορτογαλίας. Ο 22χρονος αναβάτης ενεπλάκη σε ένα άσχημο ατύχημα στον πρώτο γύρο του αγώνα και χτυπήθηκε από επερχόμενες μοτοσικλέτες.
Αμέσως προσφέρθηκαν πρώτες βοήθειες στον Ολλανδό αναβάτη και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο, ωστόσο τα τραύματά του ήταν πολύ σοβαρά με αποτέλεσμα να χάσει τελικά τη μάχη. Ο Steeman ήταν ένας από τους διεκδικητές του τίτλου της κατηγορίας και είχε μεγάλες πιθανότητες να πάρει το πρωτάθλημα φέτος με την Kawasaki. Είχε κερδίσει 4 αγώνες και είχε ανέβει πέντε φορές στο βάθρο, ενώ έγινε ο αναβάτης με τις περισσότερες pole position στην κατηγορία SSP300 νωρίτερα φέτος.
Η οικογένεια του άτυχου αναβάτης εξέδωσε την παρακάτω ανακοίνωση: «Κάτι που πάντα φοβάσαι ως γονέας ενός αθλητή αγώνων μοτοσικλέτας, τελικά συνέβη. Ο Victor μας δεν κέρδισε αυτόν τον τελευταίο αγώνα. Παρά την απέραντη θλίψη μας είμαστε περήφανοι που μπορούμε να μοιραστούμε μαζί σας ότι ο ήρωας μας δώρισε σε πέντε συνανθρώπους του τα όργανά του. Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όλους για την συμπαράσταση όλες αυτές τις ημέρες. Θα μας λείψει απεριόριστα ο Victor».