Προβλήματά στην άμυνα παρουσίασε ο Προμηθέας – Έχασε από τον ΠΑΟΚ

12.09.2021 / 19:59
promitheas_karditsa_fasi-ink-660x400

Παρουσιάζοντάς πολλά θέματα στην άμυνα, η ομάδα του Προμηθέα που έπαιξε χωρίς τον τραυματία Γκραντ, έχασε πριν λίγο με 94-86  από τον ΠΑΟΚ, στην 2η μέρα του τουρνουά επιστροφή στα γήπεδα που διοργάνωσε ο ΑΣ Καρδίτσας και προβλημάτισε.

Βέβαια ακόμα είναι νωρίς, η ομάδα είναι στο στάδιο του μονταρίσματος  όμως θα πρέπει να δουλέψει και να βελτιωθεί μέσα στις επόμενες 15 μέρες  όπου υπάρχει η πρώτη επίσημη αναμέτρηση με την ΑΕΚ για τον ημιτελικό του 2ου Σούπερ Καπ.

Η ομάδα του Κασιμίρο κρατά τη αντίδραση στο τελευταίο 5λεπ΄το όπου έχανε με 83-61 αλλά με επι μέρους σκορ 23-5 ροκάνισε τη διάφορά στους 4 χωρίς όμως να φτάσει στη νίκη όμως είναι θετικό ότι έδειξε αντίδραση.

ΜΠΗΚΕ ΔΥΝΑΤΑ Ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Στο πρώτο 10λεπτο ο Προμηθέας μπήκε δυνατά, με καλή άμυνα και εύστοχες επιλογές στην επίθεση, προηγήθηκε με 10-4 και 14-8 στο 4΄ όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και έτρεξε ένα σερί 7-0 που έκανε το σκορ 14-15 στο 6΄.

Ο Κασιμίρο ανακάτεψε την τράπουλα, έβαλε στο ματς του Ρογκαβόπουλο, Αγραβάνη, Γκίκα αλλά και το νεαρό Τανούλη με το ματς να γίνεται ντέρμπι και οι δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (19-20 στο 1,30) με τον Προμήθειά να είναι άστοχος στο τέλος και έτσι ο ΠΑΟΚ να πηγαίνει με + 3 (24-21( στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στο 2ο δεκάλεπτο η Πατρινή ομάδα πίεσε πιο πολύ στην άμυνα με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να σκοράρει μόνο 3 πόντους για 2,5 λεπτά ωστόσο το ίδιο διάστημα έμεινε «άσφαιρος» και ο Προμηθέας.

O ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 30-24 στο 14΄ όμως ο Προμηθέας με σερί 4-0 μείωσε σε 30-28 αλλά μέχρι εκεί αφού ο δικέφαλος ηταν εύστοχος και προηγήθηκε με 37-30 στο 16΄.

Mε μπροστάρη τον Αγραβάνη η Πατρινή ομάδα μείωσε σε 39-36  αλλά ο ΠΑΟΚ  με υψηλά ποσοστά από τα 6.75 ανέβασε και πάλι την διαφορά στους 12 (50-38) στο 19΄ για να κλει

O ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΆΜΥΝΑ

Η Πατρινή ομάδα μπήκε πιο δυνατά στο β΄ ημίχρονο, έπαιξε πιο κλειστά στην άμυνα και μείωσε σε 59-50 όμως ο  δικέφαλος του Βορρά πότε με τον Λοβ και πότε με τον Γκριφιν, βρήκε πάλι λύσεις από τα 6.75 και προηγήθηκε με 64-52 στο 26΄.

Παρά το ροτετσιον που έκανε ο Ισπανός τεχνικός ο Προμηθέας δεν μπορούσε να βρει αντίδοτο στην άμυνα, οι παίκτες του  ΠΑΟΚ ηταν εύστοχοι και έτρεξαν ένα σερί 6-0  με το σκορ να γίνεται 74-57 στο 28΄ ενώ στο τέλος του 10λεπτου  το σκορ ήταν 58-76.

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Κασιμίρο προσπάθησε να μπει δυνατά αλλά κάτι η μεγάλη διαφορά και κάτι η απίστευτη ευστοχία του ΠΑΟΚ δεν άφησε περιθώρια, ο δικέφαλος κρατούσε  την διαφορά (84-63 στο 33΄).

Ο Ρογκαβόπουλος  βρήκε ρυθμό στη επίθεση και μαζί με τον Μααιλς μείωσε σε 88-78 στο 34΄ και 88-84 στα 1.30 πριν το τέλος, . Η ομάδα του ΠΑΟΚ δεν έχασε την ψυχραιμία της και με 2 τρίποντα του Ντι Λέο έκανε το 94-84 στα 45 πριν τη λήξη και έφτασε στο τέλος  με το τελικό 94-86.

Τα 10λεπτα: 21-24, 41-52, 58-76,  86-94.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ: Ray 11 (2), Schwartz 4 (1), Gaddy 1, Hunt 18, Αγραβάνης 8, Γκίκας, Ρογκαβόπουλος 14 (2), Λάγιος, Miles 17 (3), Γιαννόπουλος 8 (2), Μπαζίνας, Τανούλης 5.

ΠΑΟΚ Mateco: Χριστοδούλου 3 (1), Love 18 (2) , Griffin 12 (2), Καμαριανός, DiLeo 18 (6), Καραγιαννίδης, Ρούμογλου, Καμπερίδης Γ. 5 (1), Carter 11 (3), Jones 7, Τολιόπουλος 7 (1), Γιάνκοβιτς 7 (1), Ogbeide 6.