Ολυμπιακός: Ηττήθηκε και γλίτωσε συντριβή ελέω… Πασχαλάκη

03.01.2024 / 19:16
4087888-1_184838

Συνεχίζονται οι άσχημες εμφανίσεις των Πειραιωτών, που μετά τον Ατρόμητο δεν κατάφεραν να κερδίσουν ούτε τη Λαμία, με αποτέλεσμα να απομακρυνθούν από την κορυφή, αν ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκός και ΑΕΚ πάρουν τις νίκες στα παιχνίδια τους.

Λαμία – Ολυμπιακός: Οι Ερυθρόλευκοι παρουσιάστηκαν πολύ κατώτεροι των προσδοκιών και γνώρισαν την ήττα με 1-0 από τη Λαμία, με γκολ του Σλίβκα, φτάνοντας τα δύο σερί ματς χωρίς νίκη, μετά την ισοπαλία με τον Ατρόμητο, με τον Πασχαλάκη να σώζει την ομάδα του από περισσότερα γκολ αρκετές φορές. Οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν να φτάσουν ούτε καν στην ισοφάριση, παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν στην αρχή, ειδικά, του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Φορτούνη μάλιστα να σημαδεύει το δοκάρι, σε εκτέλεση πέναλτι, μετά από χέρι του Νούνιες και πλέον πάνε στο ντέρμπι με την ΑΕΚ με την πλάτη στον… τοίχο μιας και δεν υπάρχει περιθώριο για νέα απώλεια.

Το ματς:

Το παιχνίδι στο «Αθ. Διάκος» θα ξεκινήσει με τους γηπεδούχους να είναι πιεστικοί και μάλιστα μόλις στο 4ο λεπτό να καταφέρνουν να ανοίξουν το σκορ. Ο Τσιλούλης θα κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Ροντινέι να διώχνει όμως όχι καλά, την μπάλα να φτάνει στον Σλίβκα, που με σουτ έξω από την περιοχή θα νικήσει τον Πασχαλάκη και θα κάνει το 1-0. Οι Ερυθρόλευκοι θα προσπαθήσουν να απαντήσουν άμεσα και τρία λεπτά μετά θα χάσουν μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσουν. Ο Φορτούνης θα μπει στην περιοχή, με την μπάλα όμως να κοντράρει και να φτάνει στον Μασούρα, που θα βρεθεί απέναντι από τον Κοσέλεφ, αλλά το πλασέ που θα κάνει θα περάσει ελάχιστα άουτ.

Στο 12’ οι παίκτες του Λεωνίδα Βόκολου θα φτάσουν μια ανάσα από το δεύτερο γκολ, όταν αρχικά ο Μαρτίνεθ θα κάνει το σουτ από μακριά, αλλά τον Πασχαλάκη να αποκρούει, ασταθώς, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Ακούνια θα βγει απέναντι από τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού, όμως ο τελευταίος θα αποκρούσει την προσπάθεια του παίκτη της Λαμίας. Οι Πειραιώτες ήθελαν να πιέσουν για να καταφέρουν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια, όμως την ίδια στιγμή η Λαμία ήταν εξαιρετική στην αντεπίθεση, δείχνοντας ότι μπορεί να δημιουργήσει πολλά προβλήματα στα μετόπισθεν των παικτών του Καρβαλιάλ.

Στο 37’ οι ποδοσφαιριστές του Βόκολου θα χάσουν ακόμα μια πολύ μεγάλη ευκαιρία να πετύχουν και δεύτερο γκολ, όταν ο Αμαράλ θα κάνει την σέντρα από τα αριστερά, με τον Ακούνια να κάνει το απευθείας σουτ, αμαρκάριστος, μέσα από την περιοχή, αλλά τον Πασχαλάκη να αποκρούει ξανά κρατώντας το 1-0. Τρία λεπτά μετά οι γηπεδούχοι θα έχουν νέα φάση, όταν ο Σλίβκα θα κάνει το γύρισμα, με τον Ντόη να κάνει λάθος υπολογισμό, όταν το πλασέ του Μαρτίνεθ θα περάσει άουτ.

Οι Πειραιώτες θα βγουν για να πιέσουν στο δεύτερο ημίχρονο και στο 48’ θα φτάσουν πολύ κοντά στην ισοφάριση. Ο Ποντένσε θα βρει με ωραία μπαλιά τον Μασούρα, που θα μπει στην περιοχή και θα πλασάρει, όμως ο Κοσέλεφ και πάλι θα αποκρούσει. Δύο λεπτά μετά ο Ολυμπιακός θα κερδίσει πέναλτι, όταν η μπάλα, μετά από σέντρα του Ορτέγκα, θα σταματήσει στο χέρι του Νούνιες. Την εκτέλεση θα αναλάβει ο Κώστας Φορτούνης, όμως θα σημαδέψει το οριζόντιο δοκάρι, με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να ισοφαρίσει. Στο 54’ οι Πειραιώτες θα έχουν νέα διπλή ευκαιρία για να φτάσουν στο 1-1. Αρχικά ο Ποντένσε θα κάνει πολύ ωραίο σουτ, αλλά τον Κοσέλεφ να αποκρούει, ενώ στη στη συνέχεια της φάσης, ο Μασούρας γύρισε στην περιοχή αλλά σε κενή εστία ο Καμαρά δεν μπόρεσε να σουτάρει.

Στο 55΄ο Ολυμπιακός θα κερδίσει κόρνερ, με τον Ντόη να πηδάει μόνος του στην περιοχή της Λαμίας, όμως την κεφαλιά που θα πάρει να περνάει πάνω από τα δοκάρια των γηπεδούχων. Μετά από το καταιγιστικό πρώτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες θα συνεχίσουν να έχουν την απόλυτη κατοχή της μπάλας, όμως οι γηπεδούχοι θα καταφέρουν να κλείνουν τους χώρους, με αποτέλεσμα οι ποδοσφαιριστές του Καρβαλιάλ να μην μπορούν να απειλήσουν. Στο 77′ οι γηπεδούχοι θα φτάσουν και πάλι κοντά σε δεύτερο γκολ, με τον Τσιλούλη να βγαίνει στην κόντρα και να κάνει το σουτ, μέσα από την περιοχή, αλλά τον Πασχαλάκη να αποκρούει και πάλι. Ο Ολυμπιακός θα μείνει με 10 παίκτες μιας και στο 85′ ο Μπιέλ θα αποχωρήσει με πρόβλημα στο γόνατο, με τον Καρβαλιάλ να έχει ολοκληρώσει τις αλλαγές του και να μην μπορεί να τον αντικαταστήσει. Στο 90+1′ ένα Τόσιτς θα αποκρούσει ξανά ο Πασχαλάκης, ενώ τρία λεπτά μετά η προσπάθεια του Μάλτσι θα περάσει άουτ, με το σκορ τελικά να μην αλλάζει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και τη Λαμία να παίρνει μια πολύ σημαντική νίκη.