Ιταλία: Νίκη τετράδας για τη Νάπολι, 2-1 την Κάλιαρι

17.12.2023 / 13:33
rehy

Μετά από δύο σερί ήττες στα ντέρμπι με την Ίντερ και τη Γιουβέντους, η περσινή πρωταθλήτρια Νάπολι -έχοντας εξασφαλίσει την Τετάρτη (13/12) την πρόκρισή της στους «16» του Champions League- «απάντησε» με νίκη και στην 16η αγωνιστική της Serie A, καθώς επικράτησε της Κάλιαρι με 2-1 στο «Diego Maradona».

Μετά από ένα «φτωχό» σε θέαμα και φάσεις πρώτο ημίχρονο, η… μάχη «άναψε» στο δεύτερο 45λεπτο, όπου όλα έγιναν μέσα σε 7 λεπτά. Η Νάπολι προηγήθηκε με τον Οσιμέν στο 69′, ο Παβολέτι απάντησε με ωραίο γκολ στο 72′ κι ο Κβαρατσχέλια στο 75′, χάρισε το «τρίποντο» στους «παρτενοπέι» που τους έφερε πλέον στην πρώτη τετράδα κι εντός των «εισιτηρίων» του επόμενου Champions League.