Η Παναχαϊκή με προβλήματα στην άμυνα και πρεμιέρα με ήττα (3-1) από τον Αχέροντα

24.10.2021 / 18:50
pge_11ada-me-kanalaki-ink-1-660x400

Δυστυχώς με το …αριστερό ξεκίνησε το πρωτάθλημα η ομάδα της Παναχαϊκής η οποία ήταν μακριά απο το καλό της εαυτό, είχε πολλά προβλήματα στην άμυνα και ηττήθηκε εκτός έδρας με 3-1 από τον μαχητικό Αχέροντα Καναλακίου για την 1η αγωνιστική της Γ΄ Εθνικής.

Οι Γεωργίου, Βέρμπης και Θεοδωράκης τα γκολ των νικητών, είχε ισοφαρίσει προσωρινά σε 1-1 ο Χαντί με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 32ο λεπτό ενω σηκώνει μεγάλη συζήτηση το γκολ που ακυρώθηκε στο 72 από τη κεφαλιά του Κωνσταντακόπουλου.

Σε κάθε περίπτωση αυτό που μπορείς πάντως να πεις είναι πως μέχρι σήμερα το δυνατό σημείο των κοκκινόμαυρων ηταν η αμυντική λειτουργία όμως σήμερα είδαμε  πως σχεδόν όλοι βρέθηκαν σε κακή μέρα και έδωσαν δικαιώματα στους παίκτες του Αχεροντα.

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος,  στο πρώτο ημίχρονο η Παναχαικη δεν τα πήγε καλά, είχε πρόβλημα στο να μεταφέρει τη μπάλα προς το μπροστά οι αποστάσεις ανάμεσα στη μεσαία γραμμή και την επίθεσης ηταν μεγάλες με αποτέλεσμα να μην μπορεί να τροφοδοτηθεί ο Κυβελίδης.

Απεναντίας οι γηπεδούχοι ήταν πιο απειλητικοί, έπαιζαν κυρίως από τα αριστερά και δημιουργήσαν επικίνδυνες στιγμές και κατάφεραν να προηγηθεί στο 15΄ με 1-0.

Οι κοκκινόμαυροι πίεσαν για την ισοφάριση, σε μια σέντρα ο Τσουτσης έσπρωξε τον Αλεξόπουλο  ο οποίος πήρε το πέναλτι και ευστόχησε ο Χαντί ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Δυστυχώς η χαρά της Πατρινής ομάδας δεν κράτησε πολύ, ο Αχερων Καναλακίου βρήκε πάλι χώρο από τα αριστερά, ο Βερμπης μπήκε στη περιοχή και με δυνατό σουτ, έκανε το 2-1 που έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Η ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ ΜΠΗΚΕ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ ΣΤΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Οι γηπεδούχοι ηταν αυτοί που στα πρώτα λεπτά μπήκαν πιο δυνατά στο β΄ ημίχρονο, είχαμε 1-2 καλές στιγμές για να πέτυχουν και άλλο γκολ αλλά δεν τα κατάφεραν.

O Καλαιτζιτς βλέποντάς πως η ομάδα του είχε προβλήτα στο να τροφοδοτήσει τους επιθετικούς προχώρησε σε αλλαγές, έβαλε αρχικά τον Παπαχρονόπουλο αντί του Στασινόπουλου και λίγο αργότερα τον Καρακλαιτς αντί του Κυβελίδη.

ΕΧΑΣΕ ΤΡΕΙΣ ΚΛΑΣΙΚΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ,  ΤΗΣ ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ ΓΚΟΛ!

Οι αλλαγές βοηθήσαν την Παναχαϊκή που έγινε πιο κινητική και πιο ζωηρή, με τον Χαντί να παίζει από τα αριστερά, δημιουργήσει απειλές και μέσα σε 20 λεπτά είχε 3 5 ευκαιρίες από τις οποίες οι τρεις ηταν κλασικές.

Πότε η αστοχία από τους κοκκινόμαυρους και πότε ο πορτιερο του Αχέροντα Καναλακίου Βλάχο, κράτησαν το 1-2 και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 82΄ έγινε το 3-1 που έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Καζανά.

ΑΧΕΡΩΝ ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ: Βλάχος , Κωνσταντίνου, Θεοδωράκης, Καππιάς, Παπανίκου, Ζδράβος, Τσούτσης (66΄Κωσταμένας) , Πότσης, Γεωργίου (73΄Βασιλειάδης), Βέρμπης (73΄ Μπαλαούρας), Κυριακής (57΄ Νταντίδης).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Ζ. Κάλαϊτζιτς): Αθανασόπουλος, Πολίτης (82΄Κατσής), Σμίλτος, Σελινιωτάκης, Στασινόπουλος (46΄Παπαχρονόπουλος), Τεγούσης, Κωνσταντακόπουλος, Αλεξόπουλος, Μπουρλάκης (82΄Στεργίδης), Χαντί, Κυβελίδης (62΄ Καρακλάιτς).