Share on reddit
Share on email
Share on print
apolon-aek-panigiriko-ink-660x400

Ο Απόλλωνας πάλεψε στο Λαύριο στα τρία δεκάλεπτα και γνώρισε την ήττα με 82-66. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα με μπροστάρη τον Κόουλμαν  ήταν πολύ καλή στο πρώτο ημίχρονο όπου βρέθηκε να χάνει με 42-36. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας δεν κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ και οι γηπεδούχοι κέρδισαν με 82-66 υποχρεώνοντας την Πατρινή ομάδα στην δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα.  Ο Κόουλμαν με 20 πόντους  και ο Τσαλμπούρης με 15 πόντους ήταν οι καλύτεροι του Απόλλωνα

Το   ματς :

Το ματς
Στα πρώτα λεπτά, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (9-9 στο 4’), με τους φιλοξενούμενους να τα περιμένουν όλα από τον Κόουλμαν. Οι παίκτες του Λαυρίου «έσφιξαν» αμυντικά και ξέφυγαν κάπως (17-13 στο 8’), ενώ έκλεισαν την περίοδο με βραχεία κεφαλή (19-18).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο πρώτο μισό του 2ου δεκαλέπτου (24-24 στο 14’), ωστόσο οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και με επιμέρους σκορ 10-3, απομακρύνθηκαν στο +7 (34-27 στο 17’). Με τους Κάρτερ και Μουράτο να εκτελούν, η ομάδα της ανατολικής Αττικής πήγε στα αποδυτήρια έχοντας «αέρα» 6 πόντων (42-36).

Οι «μεταλλωρύχοι» ξεκίνησαν φουριόζοι στην 3η περίοδο και με σερί 10-0, εκτοξεύτηκαν στο +16 (52-36 στο 23’), ενώ έφτασαν τη διαφορά μέχρι και το +18 (56-38 στο 25’). Παρ’ όλα αυτά, οι Αχαιοί ανέβασαν στροφές και απάντησαν με σερί 14-0, που τους έφερε στο -4 στο φινάλε του δεκαλέπτου (56-52).

Στην εκκίνηση της 4ης περιόδου, οι παίκτες του Σερέλη έδειξαν περισσότερη συγκέντρωση και με σωστές επιλογές στην επίθεση, έτρεξαν επιμέρους 16-6, που τους έφερε στο +14 (72-58 στο 35’) και στην ουσία κλείδωσαν τη νίκη. Από ‘κει και πέρα, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τον τρόπο να επιστρέψουν και κάπως έτσι το Λαύριο έφτασε στο τελικό 82-66.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 42-36, 56-52, 82-66