Euro Cup, Κλουζ – Άρης 90-74: «Βαριά» ήττα στη Ρουμανία

11.01.2024 / 9:32
aris_kk

Μόνο ένα δεκάλεπτο μπόρεσε να είναι ανταγωνιστικός ο Άρης απέναντι στην Κλουζ.

Έκτοτε το μόνο που έκανε ήταν να «κυνηγάει» το σκορ, χωρίς να μπορέσει να γίνει απειλητικός. Μάλιστα είχε βρεθεί και στο -24 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, δείγμα και της εικόνας των Θεσσαλονικιών σε αυτό το ματς. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πλήρωσε τα αμυντικά της λάθη και το γεγονός ότι έδωσε πολλούς εύκολους πόντους στην Κλουζ. Θα μπορούσε να πει κάποιος ότι ο δείκτης του σκορ είναι και λίγο πλασματικός καθώς οι γηπεδούχοι ήταν τα απόλυτα αφεντικά του αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο επήλθε η χαλάρωση και ο Άρης προσπάθησε να επωφεληθεί. Χωρίς ωστόσο να καταφέρει να κάνει κάτι περισσότερο από το να πλησιάσει στους 11 πόντους (85-74) ένα λεπτό πριν από το τέλος. Οι γηπεδούχοι βρήκαν πολλούς πόντους από το χαμηλό ποστ δια χειρός Στιπάνοβιτς και Κάτε, οι οποίοι και έκαναν την μεγαλύτερη ζημιά στην ελληνική ομάδα.

Το ματς: Κλουζ – Άρης
Η Κλουζ έπιασε στον… ύπνο τον Άρη που ξεκίνησε με 0/3 σουτ και 2 λάθη με αποτέλεσμα να προηγηθεί πολύ γρήγορα με 9-0. Όπως αποδείχθηκε αυτό «ξύπνησε» τους «κίτρινους» οι οποίοι απάντησαν με δικό τους 11-0 για το 10-11 και ύστερα από συνεργασίες του Μποχωρίδη με τον Ντε Σόουζα. Έκτοτε το ματς πήγαινε πόντο-πόντο έως το τέλος του α’ δεκαλέπτου (23-22) με τους παίκτες του Καστρίτη να είχαν 5/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 6/6 βολές, μόλις 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ για 2 λάθη ενώ αντίστοιχα η Κλουζ είχε μετρήσει 6/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ για 6 λάθη.

Αν και στο 11′ ο Άρης βρέθηκε να προηγείται με 23-24 στη συνέχεια πλήρωσε την αστοχία του από μακριά και έδωσε το δικαίωμα στην Κλουζ να «τρέξει» σερί 11-0 και να βρεθεί στο -10 (34-24). O Κάτε είχε κάνει την μεγαλύτερη ζημιά από το low post έχοντας 11 πόντους με 5/5 δίποντα, ενώ οι Στιπάνοβιτς και Σίλεϊ είχαν συμπληρώσει από 9 και 8 πόντους αντίστοιχα έως το ημίχρονο (45-38). Ο Μπλούμπεργκς ήταν ο πρώτος σκόρερ του Άρη (8π., 2/4τρ.) με τους «κιτρίνους» να είχαν 10/17 δίποντα αλλά και 4/13 τρίποντα ενώ οι γηπεδούχοι είχαν ακόμα καλύτερο ποσοστό στα δίποντα με 15/20 ενώ σούταραν και με 43% στα τρίποντα με 3/7.

Ακόμα χειρότερα έγιναν τα πράγματα για τον Άρη στην 3η περίοδο. Κακή άμυνα, αστοχία στην επίθεση και οι Ρουμάνοι «καθάρισαν» με συνοπτικές διαδικασίες την υπόθεση της νίκης. Στο 28′ είχαν εκτοξεύσει τον δείκτη του σκορ στο +22 (74-52) με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να είχε παραδώσει τα όπλα στο ματς. Η 3η περίοδος έκλεισε με την Κλουζ να έχει το προβάδισμα με 76-54 και να «γεμίζει» τη στατιστική με 21/30 δίποντα (!), 6/11 τρίποντα, 16/23 βολές και 20 ασίστ για 10 λάθη. Ο Άρης είχε στο 3ο δεκάλεπτο 11 ασίστ για 11 λάθη και 6/21 τρίποντα.

Η διαφορά έφτασε και στο +24 για την Κλουζ (80-56 στο 32′), δείγμα και της εικόνας των δύο ομάδων στο παρκέ της «Bt-Arena». Παρόλα αυτά η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη προσπάθησε να κάνει την τελευταία της αντεπίθεση μειώνοντας σε 85-74 στο 39′. Χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πλησιάσει περισσότερο γνωρίζοντας την 8η ήττα του ύστερα από 14 ματς στο Eurocup.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, όταν η Κλουζ πραγματοποίησε ένα σερί 11-0 το οποίο έμελλε και να προκαθορίσει τη συνέχεια του αγώνα. Η χαριστική βολή δόθηκε στην 3η περίοδο, όταν η αστοχία των «κιτρίνων» έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να εκτοξεύσουν τον δείκτη του σκορ και να «καθαρίσουν» το ματς.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο τίτλος του MVP πρέπει να μοιραστεί ανάμεσα στους Στιπάνοβιτς (18π., 8/10δίπ.) και Κάτε (16π., 7/9δίπ.) οι οποίοι είχαν 34 πόντους και 15/19 δίποντα!

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Δεν βρέθηκε σε καλό επιθετικό βράδυ ο Γκάλινατ, ο οποίος είχε 2/11 εντός παιδιάς.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Οι Τζόουνς (17π.) και Σίλι (13π.) συμπλήρωσαν τους συμπαίκτες τους.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Το πάλεψαν οι Ντε Σόουζα (14π., 7/9δίπ.) και Σταρκ (13π., 6ασ.)

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα υψηλά ποσοστά της Κλουζ με 26/40 δίποντα και 7/16 τρίποντα και αντίθετα το «φτωχό» 28% του Άρη έξω από τα 6.75 μέτρα.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α’ ΓΥΡΟ: Η Κλουζ είχε επικρατήσει του Άρη στο «Nick Galis Hall» με 61-59.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Άρης θα φιλοξενηθεί στο κλειστό «Γιάννης Μπουρούσης» από την Καρδίτσα (14/1, 20:15) για την 14η αγωνιστική της Basket League ενώ η Κλουζ έχει ματς πρωταθλήματος στο Βουοκουρέστι με αντίπαλο την Λαγκούνα (13/1, 12:00).

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 45-38, 76-54, 90-74.