Παραολυμπιακοί Αγώνες: Δεύτερο μετάλλιο για την Ελλάδα με τον Μιχαλεντζάκη στην κολύμβηση

25.08.2021 / 14:39
mixaletzakis

ΟΠάνος Τριανταφύλλου άνοιξε… λογαριασμό στο Τόκιο με το πρώτο μετάλλιο της ελληνικής αποστολής στους Παραολυμπιακούς Αγώνες και ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης ακολούθησε με το δεύτερο μετάλλιο. Ο Έλληνας πρωταθλητής αναδείχθηκε τρίτος στην κούρσα των 100 μ. ελεύθερο στην κολύμβηση και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Αυτό είναι το δεύτερο Παραολυμπιακό μετάλλιο για τον Μιχαλεντζάκη, ο οποίος είχε κερδίσει το χρυσό στο Ρίο στα 100 μ. πεταλούδα – S9.

Ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης έκανε εξαιρετική εμφάνιση στον τελικό των 100μ. ελεύθερο – S8, τερματίζοντας τελικά στην 3η θέση με χρόνο 58.73. Ο Ελληνας πρωταθλητής γύρισε μαζί με τον Ουκρανό Ντουμπρόφ στο πρώτο 50αρι, αλλά ο Αυστραλός Πόφαμ και ο Ρώσος Νικολάεφ έκαναν την αντεπίθεσή τους και τερμάτισαν πρώτος και δεύτερος αντίστοιχα. Ο Μιχαλεντζάκης πήρε το δεύτερο για την Ελλάδα στην διοργάνωση μετά από αυτό του Πάνου Τριανταφύλλου στην ξιφασκία, επίσης χάλκινο.