Ο χειρότερος φετινός Προμηθέας έχασε δίκαια από τον Αρη, έχει πολύ δουλειά ο Ζούρος

07.11.2021 / 0:15
promitheas_aris-ink-660x400

Μαζί με την εμφάνιση στην Γαλλία, η σημερινή εμφάνιση του Προμηθέα ήταν μακράν η χειρότερη του τη φετινή περίοδο και έχασε δίκαια εντός έδρας  με 82-62 από τον ΑΡη για την 6η αγωνιστική της basketleague με αποτέλεσμα να υποχωρεί στη βαθμολογία.

Η πατρινή ομάδα ήταν εμφανώς επηρεασμένη από την  αποχώρηση του Κασιμίρο και ηταν πολύ μακριά από αυτά που μας έχει συνηθίσει, είχε πολλά λάθη, άσχημα ποσοστά ευστοχίας και παίκτες κλειδιά όπως οι Ρέι-Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος σε κακή μέρα με τον μοναδικό που ξεχώρισε να είναι ο Χαντ με 16 πόντους.

Ενδεικτικά θα πούμε οτι ο Αρης πήρε 13 περισσότερα ριμπάουντ (47 έναντι 34)   με τον Προμηθέα να σούταρει με 54% στα δίποντα, με 15% στα τρίποντα και με 50% στις ελεύθερες βολές και να καλύτερη στα κλεψίματα (7-5).

Είναι λοιπόν περιττό να πούμε ότι ο Ηλίας Ζούρος που θα πιάσει από την Κυριακή δουλειά έχει μπροστά του πολύ δουλειά ώστε να φτιάξει μια ομάδα που θα είναι καλύτερή σε άμυνα και επίθεση.

ΝΤΕΡΜΠΙ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ

Στο αγωνιστικό μέρος το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στα πρώτα λεπτά, ο Προμηθέας δεν μπορούσε να βρει εύκολο διάδρομο να μπει στο καλάθι και αρκέστηκε να πάει σε προσπάθειες από έξω με αποτέλεσμα να  συμβαδίζει με τον Αρη (5-5, 8-8) στο 5΄.

Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 8-0 και αυτό γιατί εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του Προμηθέα στην επίθεση και  έτσι προηγήθηκαν 18-10 στο 7΄με τον Χανλαν να κάνει σπουδαίο ματς.

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν πιεστική άμυνα από ψηλά και με 5 σερί πόντους του Γιαννόπουλου, μείωσαν σε 15-10 στο 8΄ και στη συνέχεια ισοφάρισε σε 18-18 . Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Χαντ με 4 σερί πόντους έκανε το 20-20 που ήταν και το σκορ 10λεπτου.

ΜΠΛΑΚ ΑΟΥΤ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ

Στο 2ο δεκάλεπτο η μάχη συνεχίστηκε ανάμεσα στις δυο ομάδες, ο Προμηθέας είχε βελτιώσει την άμυνά του, έλεγξε τα ριμπάουντ  όμως δεν ηταν εύστοχος στην επίθεση και  δεν μπορούσε να ξεφύγει  στο σκορ το οποίο ήταν  23-24 και 25-27 στο 15΄.

Ο Αρης  έκανε ένα μικρό ξέσπασμα, με δυο τρίποντα πήγε στο + 7 (32-25) για πρώτη φορά στο 16΄και αυτό έφερε ταιμ-άουτ από το Ντούβα.

Παρά τα ταιμ η Πατρινή ομάδα δεν άλλαξε εικόνα, πολλά άστοχα σουτ, έλλειψη καθαρού μυαλού και ο Αρης που  είχε ρυθμό και σωστές επιλογές στην επίθεσή, προηγήθηκε με 36-27 στο 19΄   και 36-30 στο τέλος του ημιχρόνου.

Ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΚΑΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΣΤΟ Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν τις κακές εμφανίσεις και στο β΄ ημίχρονο, πολλά αβίαστα λάθη, κακές επιλογές στην επίθεση και επισης πρόβλημα στην άμυνα με τον Αρη να ξεφεύγει με +11 (44-33) στο 23΄.

Πραγματικά ο Προμηθέας ήταν  φανερά εκτός ρυθμού, πολλά χαμένες πάσες, πολλά άστοχα σουτ και ο Αρης που είχε σερ καλή μέρα τους Χανλαν και Κέλι, πηρε προβάδισμα με 16 πόντους (51-35) στο 27΄.

Ο Ντούβας ανακάτεψε τη τράπουλα, έβαλε τον Γκάντι αντί του  Γκίκα όμως  και τον Ρει με αποτέλεσμα να βελτιωθεί λίγο αμυντικά και να μπορέσει να ροκανίσει την διάφορά  στο -11 (42-53) στο τέλος του γ΄ δεκαλέπτου.

O XANT ΠΑΛΕΥΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΜΗΘΕΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΦΤΑΝΕ

Στην 4η και τελευταία περίοδο, δυστυχώς για τον Προμηθέα δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στην επίθεση, οι Ρει-Γιαννόπουλος ήταν σε μέτρια ως κακή μέρα, ο Χαντ παλεύει μονός του και μείωσε σε 52-61 στο 33΄.

Ο Αρης με ένα γρήγορο 5-0 πήγε πάλι τη διάφορά στο +14  (66-52) στο 35΄ και κράτησε απόσταση ασφαλείας από τον κακό Προμηθέα.

Η διαφορά ήταν τέτοια που ο Προμηθέας δεν μπορούσε να  κάνει αντεπίθεσή, ο Αρης έφτασε να προηγηθεί  με + 20 (74-54)  στο 37΄και να φτάσει εύκολα στη νίκη με 82-62.

Τα 10λεπτα: 20-20, 30-36, 42-53, 62-82.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ντούβας) Γκάντι 4, Ρέι, Ρογκαβόπουλος 2, Μάιλς 8 (1), Γκραντ 5 (βασική 5άδα), Γκίκας 3 (1), Δ. Αγραβάνης 13, Γιαννόπουλος 8 (2), Χαντ 16, Σβαρτς, Ν. Μπαζίνας, Τανούλης.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Κόουαν 20 (3), Χάνλαν 15 (3), Κέλι 20 (1), Ουίλιαμς 7 (1), Λόκετ 11 (βασική 5άδα), Νετζίπογλου 9, Κόττας, Τζούιστον, Καμάρας, Πετανίδης.