Νάπολι – Μίλαν 1-1: Τεράστια πρόκριση των «ροσονέρι»

19.04.2023 / 7:48
fbl-eur-c1-napoli-ac_milan-1

Τη συμμετοχή της στα ημιτελικά του Champions League εξασφάλισε η Μίλαν που έμεινε ισόπαλη με σκορ 1-1 με τη Νάπολι στο «Ντιέγκο Μαραντόνα».
Την επιστροφή της στα ημιτελικά του Champions League πανηγυρίζει η Μίλαν, που έμεινε ισόπαλη με σκορ 1-1 απέναντι στη Νάπολι, και χάρη στο 1-0 του πρώτου αγώνα εξασφάλισε το εισιτήρια για τη φάση των «4» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Oι «ροσονέρι» πήγαν στην πόλη του Ιταλικού νότου και με μια πολύ καλή εμφάνιση παραλίγο να φύγουν ακόμα και με τη νίκη, αν ο Οσιμέν δεν είχε καταφέρει να φέρει την αναμέτρηση στα ίσια ουσιαστικά στην τελευταία φάση του αγώνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Νάπολι να πιέζει ώστε να καταφέρει να πετύχει πρώτη γκολ για να φέρει το ματς στα ίσα. Όσο περνούσε η ώρα η Μίλαν κατάφερε να ισορροπήσει και μάλιστα να κερδίσει πέναλτι σε ανατροπή του Ραφαέλ Λεάο από τον Μάριο Ρούι στο 22.

Την ευθύνη ανέλαβε ο Ολιβιέρ Ζιρού, με τον Άλεξ Μέρετ όμως να πέφτει στη γωνιά του και να αποκρούει. Οι «ροσονέρι» πατούσαν καλά παρά τη χαμέμνη ευκαιρία και έτσι μπόρεσαν να ανοίξουν το σκορ με τον Ζιρού να… παίρνει το αίμα του πίσω.

Ο Λεάο έκανε τρομερή κούρσα, έδωσε στον Γάλλο και εκείνος έγραψε το 1-0 στο 43′. Σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος όπως ήταν λογικό οι παίκτες του Λουτσιάνο Σπαλέτι πίεσαν για το τέρμα που θα τους έβαζε ξανά στο παιχνίδι, όμως αυτό δεν ερχόταν.

Το ματς θα μπορούσε να πάρει… φωτιά στο φινάλε, καθώς οι «παρτενοπέι» κέρδισαν με τη σειρά τους πέναλτι, όμως ο Κβίτσα Κβαρατσκέλια νικήθηκε από τον Μάικ Μενιάν. Το γκολ τελικά ήρθε πολύ αργά για τους γηπεδούχους, με τον Βίκτορ Οσιμέν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων να διαμορφώνει το τελικό 1-1.