Λύγισε στο θρίλερ του Κάουνας ο Ολυμπιακός, πάλεψε αλλά έχασε

21.05.2023 / 21:57
646a656926000037003519b0

Μάγεψε όλη τη χρονιά με το μπάσκετ του, έφτασε μια ανάσα από την κορυφή της Ευρώπης αλλά τον λύγισε η Ρεάλ Μαδρίτης επικρατώντας με 79-78 στον τελικό-θρίλερ της Euroleague στο Κάουνας.

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση, μπαίνοντας δυναμικά στο παρκέ και προηγούμενος με 24-17 στην πρώτη περίοδο.

Οι Μαδριλένοι αντέδρασαν και με ένα σερί 19-5 πήραν προβάδισμα στα μισά του 2ου δεκαλέπτου με 29-31.

Το παιχνίδι ισορρόπησε στη συνέχεια με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην ανάπαυλα ισόπαλες με σκορ 45-45.

Στην 3η περίοδο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα επέβαλαν τον ρυθμό τους διατηρώντας μια βραχεία κεφαλή (63-59).

Με σπουδαία άμυνα και ψύχραιμες επιλογές στην επίθεση οι Πειραιώτες συνέχισαν να κρατούν τα ηνία του σκορ και στο 4ο δεκάλεπτο (74-67, 6.14 πριν το τέλος).