Κλείδωσε τον τίτλο στην Ισπανία η Ρεάλ

22.04.2024 / 8:03
real-barcelona-m_2-1

Είναι ο κορυφαίος παίκτης της φετινής La Liga και άξιζε να βάλει αυτός την σφραγίδα τίτλου. Όπως και στο «Clasico» του πρώτου γύρου, ο Τζουντ Μπέλινγκχαμ έριξε στο καναβάτσο την Μπαρτσελόνα στις καθυστερήσεις και χάρισε στην Ρεάλ Μαδρίτης τη νίκη (3-2) που της δίνει ουσιαστικά και το πρωτάθλημα, αφού απέχει πλέον έντεκα βαθμούς από τους Μπλαουγκράνα, έξι αγωνιστικές πριν από το φινάλε.

Μια μικρή… επανάσταση στην ενδεκάδα από τον Κάρλο Αντσελότι, ο οποίος ξεκίνησε τον Λούκας Βάθκεθ στο δεξί άκρο της άμυνας, επανάφερε στο κέντρο αυτής τον Ορελιέν Τσουαμενί, έβαλε τον Εντουάρντο Καμαβινγκά στα αριστερά αντί του έχοντα ενοχλήσεις Φερλάν Μεντί, με τον Λούκα Μόντριτς να ξεκινάει στην μεσαία γραμμή.

Ο Αντρέας Κρίστενσεν αντί του Πέδρι στην μεσαία γραμμή ήταν η πιο αξιοσημείωτη (και ολίγον συντηρητική) αλλαγή του Τσάβι, ο οποίος κατά άλλα δεν… πείραξε κάτι από την συνηθισμένη και καλύτερη δυνατή ενδεκάδα.

Το 0-1 ο Κρίστενσεν με το «καλησπέρα»…
Ιδανικό το ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο έκτο λεπτό. Εκτέλεση κόρνερ του Ραφίνια, άστοχη έξοδος του Αντρέι Λούνιν και ο Κρίστενσεν, στο δεύτερο δοκάρι, νικάει τον Τόνι Κρόος (ενδέχεται να υπάρχει επιθετικό φάουλ) και με κεφαλιά ανοίγει το σκορ για το 0-1.

Ο Κρίστενσεν, ο οποίος έγινε ο πρώτος Δανός που σκοράρει για την Μπάρτσα σε «Clasico» από τον Μίκαελ Λάουντρουπ το 1993 και ο τρίτος συνολικά σε τέτοιο παιχνίδι, σκόραρε στο ίδιο λεπτό που το είχε κάνει ο Ιλκάι Γκιντογκάν στον πρώτο γύρο, όπου η Ρεάλ είχε ανατρέψει το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο με δύο γκολ του Τζουντ Μπέλινγκχαμ.

Αμέσως μετά, ο Βινίσιους έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει με κοντινό σουτ – άουτ ύστερα από συνδυασμό Τσουαμενί – Μόντριτς, με τον Βραζιλιάνο να στερεί άθελά του από τον Αντόνιο Ρούντιγκερ μια μεγάλη ευκαιρία λίγο αργότερα, ύστερα από στατική φάση.

Ο Λαμίν Γιαμάλ λίγο έλειψε να αιφνιδιάσει τον Λούνιν με τον Ουκρανό να στέλνει την μπάλα σε κόρνερ, λίγο προτού η Ρεάλ φτάσει στην ισοφάριση. Ο Πάου Κουμπαρσί, στο πρώτο του «Clasico», ανέτρεψε τον Λούκας Βάθκεθ, ο οποίος κέρδισε έξυπνα το πέναλτι.

Ο Βινίσιους ανέλαβε την εκτέλεση, νίκησε με δυνατό σουτ τον Μαρκ – Αντρέ Τερ Στέγκεν που έπεσε στην σωστή γωνία στο πέμπτο διαδοχικό πέναλτι που κερδίζει η Βασίλισσα σε ντέρμπι (18’). Τέτοιο μαδριλένικο σερί είχε να σημειωθεί από το 1977, όταν η Ρεάλ είχε έξι σερί κερδισμένα πέναλτι.

Από εκεί και πέρα, οι δύο ομάδες επιχείρησαν ανεπιτυχώς να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για ένα δεύτερο γκολ, χωρίς να απειλήσουν ιδιαίτερα οι μεν τους δε και το αντίστροφο.