Ήττα και στο Λαύριο για τον Απόλλωνα

18.03.2024 / 9:00
IMG_1887-860x516

Η ενημέρωση της ΚΑΕ αναφέρει:

«Η ομάδα μας έδωσε τον καλύτερο της εαυτό και πάλεψε μέχρι το τελευταίο λεπτό, όμως έχασε εκτός έδρας με 82-75 από την 21η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και πλέον βρίσκεται στο 3-18.
Κορυφαίος για την ομάδα μας ηταν ο Ορλαντο Κόουλμαν ο οποίος σημείωσε 23 πόντους με 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και ο Τσαντ Μπράουν έγραψε double-double με μία πολύ δυναμική εμφάνιση.
Στο αγωνιστικό μέρος, η ομάδας μας μπήκε δυνατά, με «όπλο» την καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, προηγήθηκε με 8-2 στο 3΄ και με 11-7 στο 5΄.
Η ομάδα μας με μπροστάρηδες τους Κόουλμαν και Πέρκινς που βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, ήταν ανταγωνιστική, ωστόσο ορισμένα λάθη στην άμυνα, έδωσε την ευκαιρία στο Λαύριο να τρέξει σερί 9-0 και να προηγηθεί με 16-13.
Οι γηπεδούχοι έχοντας βρει διαδρόμους και έχει υψηλά ποσοστά ευστοχίας, πήραν προβάδισμα με 21-16, ωστόσο η ομάδα μας με ευστοχία από τα 6.75, μείωσαν σε 23-19 που ηταν το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτα.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Χριστόπουλου συνέχισε να παλεύει, μείωσε σε 26-25 στο 13΄και 29-26 στο 15΄ έχοντας χάσει όμως αρκετά σουτ από μέση και μακρινή απόσταση.
Το θετικό είναι ότι η καλή άμυνα έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους οι οποίοι δεν ξέφυγαν στο σκορ με τις δυο ομάδες να είναι κοντά (30-28 στο 17 και 35-34 στο 18΄).
Με 2 συνεχόμενα τρίποντα του Σαλούστρου, η ομάδα μας ισοφάρισε σε 37-37 στο 19΄ με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο ίδιο σκορ, μετά από χαμένες επιθέσεις και των δύο ομάδων.
Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο β΄ ημίχρονο με την ομάδα μας να έχει πρωταγωνιστή τον Κοουλμαν και να δίνει προβάδισμα με 44-43 στο 23΄.
Το Λαύριο αντέδρασε, ανέβασε στροφές και πήρε προβάδισμά με 50-46 και 53-48 στο 27΄.
Η ομάδα μας αντέδρασε με την σειρά της, με καλή άμυνα και τον Κοουλμαν να κάνει εξαιρετική εμφάνιση, όχι μόνο ισοφάρισέ, αλλά προηγήθηκε με 58-57 με το σκορ στο τέλος του δεκάλεπτου να είναι 59-58.
Στο 4ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, έτρεξαν σερί 6-0 και πήραν προβάδισμα με 65-58, όμως με τρίποντο του Βησσαρίου η ομάδα μας μείωσε σε 65-61.
Το Λαύριο με τρίποντο του Θόρτον έκανε το 70-61 και πήρε προβάδισμα 9 πόντων στο 34΄, ωστόσο το τρίποντο του Πέρκινς μείωσε σε 72-68 στο 36΄, αλλά δεν υπήρξε συνέχεια.
Η ομάδα μας έκανε δυο συνεχόμενα λάθη και αυτό έδωσε την ευκαιρία στο Λαύριο να πάει στο +10 (78-68) στο 38΄.
Ο Πέρκινς μείωσε σε 78-71, αλλά οι τέσσερις χαμένες βολές του Μπράουν δεν ροκάνισαν την διαφορά, το Λαύριο κράτησε το προβάδισμα και νίκησε με 82-75.
Τα 10λεπτα: 23-19, 37-37, 59-58, 82-75
ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Φλάτεν (1), Μουρ 8 (3/10 σουτ, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μουράτος 13 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Γκρόμοβς 7 (7 ριμπάουντ), Θόρντον 17 (3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ασίστ), Καστανέδα 12 (5/8 δίποντα), Ζάρας 8 (1), Χόρχλερ 10 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ)
ΑΠΟΛΛΩΝ (Χριστόπουλος): Κόουλμαν 23 (8/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Όσμπορν 7 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Πέρκινς 13 (1/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Σαλούστρος 6 (2/7 τρίποντα), Μπράουν 13 (6/10 δίποντα, 1/6 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μπλόντιν, Βησσαρίου 5 (1), Γκιουζέλης 8 (2).»