Euroleague: H βαθμολογία μετά την ήττα του Ολυμπιακού και τη νίκη της Μακάμπι

11.01.2024 / 8:56
MixCollage-11-Jan-2024-04-08-AM-7005

Ο Ολυμπιακός έριξε το ρεκόρ του στο 11-9 μετά την ήττα στην Βαρκελώνη με αποτέλεσμα να ισοβαθμίσει με την Μονακό στην 6η θέση της κατάταξης αλλά να υστερεί στην μεταξύ τους ισοβαθμία καθώς στην αναμέτρηση του ΣΕΦ δεν είχε καλύψει το -8 από το ματς του Μόντε Κάρλο. Λίγη ώρα αργότερα η Μακάμπι επικράτησε της Βίρτους Μπολόνια και έφτασε στις 12 νίκες, πιάνοντας στην τριπλή ισοβαθμία της 4ης θέσης τον Παναθηναϊκό και τη Φενέρμπαχτσε.

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 86-78
Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε να χάνει με 15 πόντους κατάφερε μέσω της αμυντικής του λειτουργίας να διεκδικήσει τη νίκη, ωστόσο στον επίλογο της αναμέτρησης η Μπαρτσελόνα ήταν πιο ψύχραιμη, είχε τις λεπτομέρειες με το μέρος της και νίκησε με 86-78. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έμεινε πίσω στο σκορ με 15 πόντους στην τρίτη περίοδο, αλλά με τρομερή άμυνα μέχρι το φινάλε διεκδίκησε το «διπλό». Στο τέλος όμως οι Καταλανοί έκαναν τις λεπτομέρειες καλύτερα και έτσι άφησαν την ανατροπή για τον Ολυμπιακό, στη μέση.

Ο Τζαμπάρι Πάρκερ έκανε ρεκόρ καριέρας στην Euroleague με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ. Εξαιρετικός ο Νίκολα Κάλινιτς (13π. 2ρ., 4ασ.). Για τους ερυθρόλευκους ο Άλεκ Πίτερς έκανε ματσάρα με 22 πόντους (3/5διπ., 4/7τριπ., 4/5βολ.). Καλός ήταν και ο Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος με 12 πόντους, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 44-41, 75-63, 86-78

Μακάμπι – Βίρτους 95-78
«Φρένο» στον ρυθμό της Βίρτους Μπολόνια έσπευσε να βάλει η Μακάμπι Τελ Αβίβ. Η ομάδα του Όντεντ Κάτας σταμάτησε το σερί των τεσσάρων νικών της Βίρτους και αντίθετα ήταν εκείνη που επέστρεψε στις νίκες ύστερα από τη βαριά ήττα στην Κωνσταντινούπολη από τη Φενέρμπαχτσε.

Τα πάντα κρίθηκαν στην αντεπίθεση της Μακάμπι στο δεύτερο ημίχρονο. Χάρη στην εξαιρετική της άμυνα περιορίζοντας την Βίρτους σε 15 πόντους στην 3η περίοδο και συνολικά σε 33 στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Γουέιντ Μπόλντγουιν πραγματοποίησε «γεμάτο» ματς καθώς στα 32 λεπτά που αγωνίστηκε είχε 22 πόντους με 6/12 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 46-45, 70-60, 95-78.