Εντυπωσιακός Προμηθέας διέλυσε τη Λάρισα: 81 – 63

06.02.2021 / 19:39
190108

Με καταπληκτική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, ο Προμηθέας νίκησε άνετα 81-63 τη Λάρισα στην Πάτρα για τη 14η αγωνιστική της Basket League και πλησίασε τις πρώτες θέσεις.

Με καταπληκτική άμυνα και πολλές επιθετικές επιλογές, προεξαρχόντων των Τζέρεμι Γκραντ και Δημήτρη Αγραβάνη, ο Προμηθέας έφτασε στο 14-0 στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Ο Γκόρντον σημείωσε το πρώτο καλάθι των Θεσσαλών και ο Σμιθ έκανε το 14-3, όμως η άμυνα του Προμηθέα συνέχισε να αποδίδει και, με τα ριμπάουντ που μάζευαν συνεχώς οι παίκτες του Μάκη Γιατρά, βοήθησαν τον Εβανς με ένα προσωπικό σερί 5-0 να ολοκληρώσει την πρώτη περίοδο στο 19-3.

Ο Προμηθέας συνέχισε να «βομβαρδίζει» και στην αρχή της δεύτερης περιόδου το λαρισινό καλάθι, όμως χαλάρωσε στην άμυνα και η Λάρισα βρήκε την ευκαιρία να σκοράρει μέσα στη ρακέτα, με το σκορ να γίνεται 24-7 και 28-11, με τον Ουάσπουν να έχει βρει τις λύσεις για την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου. Ο Δημήτρης Αγραβάνης και Χριοστοδούλου έφεραν το +20 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 38-17.
Η Λάρισα ξεκίνησε με τον Ρας «φουριόζο» στην τρίτη περίοδο με σερί 7-0 οι Θεσσαλοί μείωσαν σε 38-24, με καλή άμυνα, ριμπάουντ και αιφνιδιασμούς και μείωση των λαθών. Τα συνεχόμενα τρίποντα των Πατρινών έφεραν το +18 για τον Προμηθέα και η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ +15 και +18 για τους γηπεδούχους. Ο Ρας μείωσε προσωρινά στο -12 και στο -10 με σερί 6-0 για τη Λάρισα, όμως ο Αθηναίου διαμόρφωσε το 58-45 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.
Ο Ουάσπουν «ξύπνησε» στην αρχή της τέταρτης περιόδου και μείωσε στο -9, ‘όμως ο Προμηθέας με σερί 4-0 έφερε το +13 μέσα στην αντίπαλη ρακέτα. Τα περιφερειακά σουτ έδωσαν το +14 στους παίκτες του Μάκη Γιατρά, ο Σμιθ μείωσε σε 68-57, όμως ο Προμηθέας απάντησε με σερί 5-0 και έφερε το +16, βάζοντας ουσιαστικά τέλος στις όποιες ελπίδες των Λαρισαίων για ανατροπή. Ο Μίλερ έφερε το +16 και το ματς ολοκληρώθηκε στο 81-63.