ΑΕΚ-Μαρσέιγ 0-2: Πλήρωσε την αδυναμία της να βρει τα λάθη της

10.11.2023 / 8:22

Μπορεί η ΑΕΚ να κοίταξε στα «μάτια» τη Μαρσέιγ, ωστόσο δεν απέφυγε την ήττα για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League, καθώς πλήρωσε τα λάθη της και την αδυναμία να βρει γκολ στις καλές στιγμές που είχε.

Τα γκολ της γαλλικής ομάδας που έκανε το 2×2 κόντρα στην Ένωση, πέτυχαν ο Μπεμπά στο 25′ και ο Σαρ στο 90+3′. Η ελληνική ομάδα είχε ένα εξαιρετικό διάστημα στην αρχή της επανάληψης για να φέρει στα μέτρα της το παιχνίδι, αλλά για ακόμη μια φορά μέσα στη σεζόν δεν παρουσιάστηκε εύστοχη.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Ένωση παραμένει στην τρίτη θέση του ομίλου με 4 βαθμούς, πίσω από τη Μαρσέιγ που έχει 8 και την Μπράιτον που έφτασε στους 7, μετά τη νίκη της με 2-0 στο Άμτσερνταμ επί του Άγιαξ. Ο «δικέφαλος» πρέπει να νικήσει οπωσδήποτε την επόμενη αγωνιστική (30/11) στη Νέα Φιλαδέλφεια την αγγλική ομάδα για να ελπίζει σε πρόκριση, ωστόσο ο ρεαλιστικός στόχος είναι η ευρωπαϊκή συνέχεια μέσω του Conference League.

Η ΑΕΚ δεν φάνηκε να πήρε το μάθημά της στη Μασσαλία, έβγαλε τα ίδια ζητήματα
Με πολλές αλλαγές στο αρχικό σχήμα της ΑΕΚ, ο Ματίας Αλμέιδα στηρίχθηκε για πρώτη φορά σε τόσο μεγάλο βαθμό στην εμπειρία. Η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε ματς-καρμπόν με το ματς της Μασσαλίας, καθώς οι Γάλλοι κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου και προηγήθηκαν δίκαια.

Η Μαρσέιγ έχασε απίθανη ευκαιρία στο 17′ με τον Βιτίνια, ο οποίος κλώτσησε… αέρα από την ασίστ του Εντιαγέ και με εξουδετερωμένη όλη την άμυνα της ΑΕΚ.

Στο 25′, από κόρνερ του Κλος, ο Μπεμπά σηκώθηκε ψηλότερα από όλους και σκόραρε για το 0-1. Μεγάλη ευθύνη στη φάση φέρουν τόσο ο Αθανασιάδης με την άστοχη έξοδο που έκανε, αλλά και Χατζισαφί που έχασε το μαρκάρισμα του αντιπάλου του που βρήκε δίχτυα.