Το “σήκωσε” το 1ο ΓΕΛ Πάτρας

14.03.2023 / 7:25
1o-gel-860x574

Σε ένα συναρπαστικό τελικό με πολλές εναλλαγές συναισθημάτων και εντάσεις, το 1ο ΓΕΛ Πάτρας πήρε τον τίτλο κερδίζοντας στα πέναλτι (1-1 κ.δ., 1-3 πέναλτι) το 1ο ΓΕΛ Αιγίου.

Οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά δυνατά στο ενωσιακό γήπεδο των Προσφυγικών και σε γενικές γραμμές στο πρώτο ημίχρονο δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο. Τα σκληρά μαρκαρίσματα στα όρια του αντιαθλητικού και ελάχιστες στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά στο πρώτο 35λεπτο. Παρόλα αυτά, το 1ο ΓΕΛ Πάτρας υπό την τεχνική καθοδήγηση του Βασίλη Βενέρη προηγήθηκε στο 19′ για το 0-1 με γκολ του Χριστόπουλου ο οποίος με απευθείας χτύπημα φάουλ από τα δεξιά και αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα του Αιγίου Κουρτάκη και τους αμυντικούς. Με αυτό το σκορ Αίγιο και Πάτρα οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο 35λεπτο το Αίγιο ανέβασε στροφές και ισοφάρισε στο 45′ με κεφαλιά του Λάμκα. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα του Δαβουρλή Κ’ 92 Πετρόπουλο, η ομάδα του 1ου ΓΕΛ Πάτρας κράτησε το 1-1 παρότι απειλήθηκε αρκετές φορές από τους Τιμοθέου και τον κορυφαίο ίσως του γηπέδου Μυλωνά. Καλές στιγμές να πετύχει και δεύτερο γκολ είχε και ο Λάμκα.

Το 1-1 έμεινε μέχρι το φινάλε και οι ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στα πέναλτι. Εκεί πρωταγωνιστής ήταν ο Πετρόπουλος που έπιασε δύο και οδήγησε την ομάδα του στην κατάκτηση του τροπαίου. Για την Πάτρα σκόραραν οι Γασπαρινάτος, Μπισμπίκης, Παπαδόπουλος, ενώ για το Αίγιο σκόραρε ο Γκιόκα. Ο Μυλώνας σούταρε ψηλά άουτ, ενώ Μπλάντα και Κάσα νικήθηκαν από τον Πετρόπουλο.

Το 1ο ΓΕΛ Πάτρας συνεχίζει στο πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα Λυκείων, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την ομάδα που θα προκύψει από το ζευγάρι μεταξύ Ηλείας και Αιτωλοακαρνανίας.

Διαιτητής: Απόστολος Κολλιόπουλος

Α’ Βοηθός: Παναγιώτης Καρακίτσος

Β’ Βοηθός: Νίκος Πατρώνης