Τάε κβον ντο: «Χρυσός» ο Ραψομανίκης στο Κάιρο, 2ος ο Τεληκωστόγλου, 3η η Μητσοπούλου

18.02.2023 / 18:08

Άκρως επιτυχημένη ήταν η αποστολή των τριών αθλητών της προολυμπιακής ομάδας Τάεκβοντο που συμμετείχαν στο βαθμολογούμενο Presidents Cup Africa G2 που διεξήχθη στο Κάιρο.

Ο Διονύσης Ραψομανίκης στα -58 κιλά, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, ο Αποστόλης Τεληκωστόγλου στα -80 κιλά πήρε το ασημένιο, ενώ η Νάσια Μητσοπούλου στα -67 κιλά, ήταν τρίτη.

Και οι τρεις Έλληνες αθλητές, πήραν σημαντικούς βαθμούς στην προσπάθεια που κάνουν για να βρεθούν μέσω της Ολυμπιακής κατάταξης στο «Παρίσι 2024».

Ο Διονύσης Ραψομανίκης, 2ος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2021 στη Σόφια, μπήκε ως Νο-1 στο ταμπλό και τη θέση κατάφερε να την διατηρήσει και στην τελική κατάταξη της κατηγορίας του. Κι αυτό χάρη στις τέσσερις διαδοχικές νίκες που σημείωσε. Κατά σειρά επικράτησε 11-6 και 14-2 του Μαροκινού Ρεντά, 6-0 και 12-6 του Αιγύπτιου Γκαμάλ Αχμέντ Αμντελραχμάν, 5-4 και 6-2 του Νοτιοαφρικανού Χαμάτσι και 10-7, 11-7 του Ιταλού Λομαρτίρε.

Ο δεύτερος στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα το 2019 στο Μάντσεστερ, Αποστόλης Τεληκωστόγλου (Νο-2 στο ταμπλό), νίκησε 6-4 και 8-0 τον Νοτιοαφρικανό Αλμοουβαλάντ, και 11-4, 4-4 (υπεροχή) τον Σαβαντόγκο από το Μπουρουντί, για να ηττηθεί στον τελικό από τον Αιγύπτιο Εισά, «χάλκινο» Ολυμπιονίκη στο Τόκιο και Νο-1 της Παγκόσμιας κατάταξης, με 7-4 και 4-3.

Η Νάσια Μητσοπούλου στα προημιτελικά των -67 κιλών, νίκησε 10-1 και 8-1 την Ντανγκνίντε από την Ακτή Ελεφαντοστού, όμως στον αγώνα για την είσοδό της στον τελικό και με μια… εχθρική διαιτησία, ηττήθηκε 5-1, 4-3 από την Αιγύπτια Σεχατά.