Stoiximan Basket League, ΑΕΚ-Λαύριο 94-97: Tης έχουν πάρει τον… αέρα

03.04.2021 / 23:33
layrioaekkk (1)

Ένα θαύμα μπορεί να τελεστεί τρεις φορές. Βέβαια, χάνει τη… χάρη του. Δεν μπορεί να είναι σε καμία περίπτωση θαύμα. Αλλά αποτέλεσμα. Το Λαύριο επικράτησε για τρίτη φορά φέτος απέναντι στην ΑΕΚ. Τούτη τη φορά στο ΟΑΚΑ! Με τρόπο πειστικό, που δεν χωράει αμφιβολία. Καμία.
Η ΑΕΚ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στην κανονική διάρκεια και επιχείρησε το δικό της θαύμα. Τα κατάφερε. Όπως και στο ματς με τον Ηρακλή, πήρε τη διορία της παράτασης. Εκεί όμως δεν μπορούσε να βρει λύσεις απέναντι στην ομαδικότητα του Λαυρίου. Και της ευστοχίας των παικτών του Χρήστου Σερέλη, οι οποίοι πλέον βλέπουν μία θέση στην πρώτη δυαδά πιο κοντά από ποτέ.

Το ματς

Η προοικονομία του αγώνα ανέφερε τη λέξη ντέρμπι. Και ήταν τέτοιο. Στο πρώτο ημίχρονο και σε αντίθεση με άλλα ματς, η ΑΕΚ μπήκε προετοιμασμένη. Τα δύο παθήματα από το Λαύριο, μάλλον έγιναν μάθημα.
Το Λαύριο προσπάθησε να τρέξει, αλλά η ΑΕΚ του έκλεισε τους διαδρόμους, με ελάχιστες εξαιρέσεις. Και όσοι οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έβρισκαν πόντους, όλα ήταν πιο εύκολο.
Όπως και στο ματς του 1ου γύρου, έτσι και σε αυτό, ο Γιανίκ Μορέιρα ήταν ο κύριος εκφραστής της ΑΕΚ (12π. στο πρώτο).
Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 19-15 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, με την παρουσία του Ζήση να την συμμαζεύει μετά από καιρό. Ενα επί μέρους 9-4 έφερε τη »Βασίλισσα» μπροστά στο σκορ με διαφορά εννιά πόντων (28-19).
Σε αυτό το σημείο, το Λαύριο έδειξε ότι δεν είναι τυχαία στην 1η θέση. Ένα γρήγορο σερί 7-0 εξαφάνισε τη διαφορά (28-26)

Όταν η ΑΕΚ πήρε ξανά αέρα πέντε πόντων (33-28) ο Μουράτος με πέντε κολλητούς πόντους έφερε ξανά την ισοπαλία. Σε εκείνο το χρονικό σημείο, ο Μορέιρα έκανε τη διαφορά. Ένα γκολ φάουλ του Αγκολέζου έβαλε ξανά την ΑΕΚ μπροστά, με τον Γιάνκοβιτς να ολοκληρώνει το καλό πρώτο ημίχρονο με εξαιρετικές αμυντικές προσπάθειες.
Από το 33-33, η ομάδα του Παπαθεοδώρου έκλεισε το δεκάλεπτο με επί μέρους 8-3 για να αποκτήσει διαφορά 5 πόντων (41-36).
Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στο Λαύριο. Στην αρχή ο Κάρτερ με ένα δικό του 5-0 έφερε το ματς στην ισοπαλία (41-41). Και όταν η ΑΕΚ απάντησε με το δικό της μίνι σερί (5-0), το Λαύριο έμεινε κοντά στο σκορ.
Η ΑΕΚ βρήκε λύσεις με το μακρινό σουτ του Χρυσικόπουλου, αλλά όταν έκανε μαζεμένες κακές επιλογές και λάθη, το Λαύριο την έκανε να πληρώσει. Ένα τρίποντο του Γερομιχαλού έφερε το ματς στον πόντο (56-55) και άλλο ένα από τον Σάβατζ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (62-59).
Μόλις ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο, πρώτα ο Μουράτος και μετά ο Κόζεϊ έφεραν το Λάυριο για πρώτη φορά στο +7 (69-62)! Και λίγες φάσεις αργότερα, η διαφορά έφτασε στους 10 πόντους (74-64) με το μεγάλο τρίποντο του Κόζεϊ.
Το Λαύριο έπαιρνε πόντους από το τρίποντο, με την ΑΕΚ να επιχειρεί να μειώσει τη διαφορά με τους ηρωισμούς του Μέικον και το πείσμα του Μόουζες (77-72).
H  ΑΕΚ ή καλύτερα ο Κιθ Λάνγκφορντ είχε διαφορετική γνώμη για τον τελικό νικητή. Έξι σερί πόντοι του Αμερικανού γκαρντ έφεραν μπροστά την ΑΕΚ στο σκορ! Με άμυνα που… στραγγάλισε το Λαύριο, η ΑΕΚ εκανε ένα σερί 12-0 και μετέτρεψε το 77-68 υπέρ του Λαυρίου σε 80-77!
Προτού ο Ντέιβις με απίθανο γκολ φάουλ δώσει ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 82-80, 48.4 πριν το τέλος.
Ο Λάνγκφορντ έφερε ξανά την ισοπαλία και μετά την καλή άμυνα, ο Ζήσης αστόχησε στο τρίποντο της νίκης με τη λήξη! Παράταση, όπως και στο ματς με τον Ηρακλη!
Το Λαύριο ξεκίνησε την παράταση με δύο τρίποντα, από τους Κόζεϊ και Κάρτερ και προηγήθηκε με 88-85. Και άλλο ένα από τον Κάρτερ, έφερε το σκορ στο 91-85!
Η λάθος συνεννόηση ανάμεσα σε Λάνγκφορντ και Μέικον, έφερε το Λάυριο σε θέση… βολής για το ματς. Όμως η ΑΕΚ έβγαλε την άμυνα και ο Μέικον μείωσε, με βολές, σε 91-87.
Και ο Νίκος Ζήσης έβαλε το τρίποντο που έχασε στο τέλος της κανονικής διάρκειας: 91-90!
Ο Κάρτερ έκανε το 93-90 και ο Μέικον με δύο ακόμη ελεύθερες βολές διαμόρφωσε το 93-92. Στα 47 δευτερόλεπτα πριν από τέλος, ο Κάρτερ συνέχισε το ρεσιτάλ του (24π.) για το 95-92! Ο  Μέικον αστόχησε για τρεις, αλλά η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει την κατοχή, και ο Ζήσης μείωσε στον πόντο (95-94). Αρχίσει η σύντομα… ρουλέτα των βολών: Κόζεϊ 2/2 και 97-94.
Ο Λάνγκφορντ δεν ευστόχησε αυτή τη φορά και το Λαύριο έφυγε με μία τεράστια νίκη από το ΟΑΚΑ!