«Σούπερ» Προμηθέας διέλυσε το Περιστέρι με σκορ 75 -58!

26.12.2020 / 19:26
184912

Με εκπληκτική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Προμηθέας νίκησε άνετα 75-58 το Περιστέρι στην Πάτρα για την ένατη αγωνιστική της Basket League και ανέβηκε βαθμολογικά.
Το Περιστέρι έκανε «πάρτι» στην αντίπαλη ρακέτα και έφτασε στο 0-8, εκμεταλλευόμενο την κακή άμυνα και τα άσχημα σουτ των Πατρινών, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Γκρέι. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά βρήκαν μακρινά σουτ από τον Μίλερ και μείωσαν στο 5-10. Με πρωταγωνιστή τον Αγραβάνη στη συνέχεια και τους αιφνιδιασμούς, ο Προμηθέας μείωσε σε 11-13 με 6-0 σερί, αφού ο Περιστέρι κατάφερνε να διατηρεί το +2 με +4 και με σκόρερ τον ΜακΛιν έφτασε στο 13-17 στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.
Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, το Περιστέρι έκανε 3-0 και έφτασε στο +7 , όμως οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη είχαν χάσει την ευστοχία του πρώτου δεκαλέπτου. Έτσι, ο Προμηθέας βρήκε τους χώρους για να φεύγει σε αιφνιδιασμούς με τους Αγραβάνη και Γιαννόπουλο. Ο Γκρέι έφερε το 18-25, όμως ο Γιαννόπουλος βοήθησε σε σερί 6-0 για το 24-25. Το Περιστέρι διατηρούσε το +2 με +4 στη συνέχεια και έφτασε και στο 29-35, όμως οι Πατρινοί «ζεστάθηκαν» από τη γραμμή των 6.75 και με τα δύο τρίποντα του Γιαννόπουλου ισοφάρισαν σε 35-35 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου, με τον Προμηθέα να έχει 5/11 τρίποντα και το Περιστέρι 12/25 δίποντα.
Ο Προμηθέας εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια του Περιστερίου και με 7-0 σερί έφτασε στο 42-35. Ο Μπουρούσης μάζευε τα ριμπάουντ και βοήθησε τους «κυανοκίτρινους» με 5-0 σερί να μειώσουν σε 42-40. Ο Μίλερ πήρε την κατάσταση και όλες τις επιθέσεις πάνω του για τον Προμηθέα και με 7-0 προσωπικό σερί έφερε το 51-40. Με τις δύο ομάδες να μη σκοράρουν για κανά δίλεπτο, το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 53-44.
Ο Προμηθέας σημείωσε 12 πόντους με τέσσερα τρίποντα στο πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου και έφτασε αρχικά στο +5 και αμέσως στο +16 πρωταγωνιστές τους Δημήτρη Αγραβάνη και Αθηναίου. Οι «κυανοκίτρινοι» υπάντησαν με τον ίδιο τρόπο, εκμεταλλευόμενοι τις επιπολαιότητες των γηπεδούχων, και με τον Πέτεγουεϊ μείωσε σε 65-58 με 8-0 σερί και ξαναμπήκαν στο ματς. Ο Αγκμπελέσε έδωσε μια «ανάσα» στον Προμηθέα για το 67-58 και το ματς άρχισε να γίνεται «ροντέο» με τα συνεχόμενα άστοχα σουτ των δύο ομάδων στο ενάμιση λεπτό πριν το τέλος. Ο Μίλερ έφερε το 70-58 και «καθάρισε» το ματς, με τους Πατρινούς να φτάνουν στο τελικό 75-58 με 8-0 σερί.