Πρόωρο “αντίο” για τη Σάκκαρη στο Σινσινάτι

17.08.2022 / 13:46
SAKRRASDSA

Η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε με 2-1 σετ 7-6(2), 6-7(6), 6-1από την Γαλλίδα Καρολίν Γκαρσία στον δεύτερο γύρο του Τουρνουά στο Σινσινάτι, Western & Southern Open.

Η Ελληνίδα αθλήτρια, νούμερο 3 στον κόσμο, βρέθηκε αντιμέτωπη στον δεύτερο γύρο με την Γαλλίδα, νούμερο 35, Καρολίν Γκαρσία, η οποία την άφησε εκτός του Western & Southern Open μετά από 2 ώρες και 18 λεπτά.

Η Ελληνίδα, μπορεί να σέρβιρε καλά στο ματς έχοντας ποσοστό 62%, είχε 17 άσους, αλλά δεν κατάφερε να βρει τις σωστές απαντήσεις στα καλά σερβίς της Γκαρσία.
Η Γαλλίδα ολοκλήρωσε το ματς με 44! Winners, 14 αβίαστα λάθη, 11 άσους και ποσοστό στο πρώτο σερβίς 59% ενώ η Μαρία Σάκκαρη, είχε 17 άσους, 27 Winners, 11 αβίαστα λάθη και 62% στο πρώτο σερβίς.

Για τη Μαρία Σάκκαρη, είναι η τέταρτη ήττα στα τελευταία πέντε παιχνίδια και δεν δείχνει πως βρίσκεται σε αρκετά κατάσταση, όπως θα ήθελε και η ίδια. Μοναδική νίκη είναι αυτή κόντρα στην Σλόαν Στίβενς στο Τορόντο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Γκαρσία να μην μπορεί να περάσει πρώτο σερβίς! Τα πρώτα επτά σερβίς που δοκίμασε δεν πέρασαν ποτέ, όμως το κακό ήταν μικρό, καθώς το δεύτερο σερβίς λειτουργούσε με απόλυτη επιτυχία σε τεράστιο ποσοστό! Στο τέλος του πρώτου σετ, είχε κερδίσει16/18 πόντους, σστο δεύτερο σερβίς ποσοστό δηλαδή 89%!

Τα πράγματα όμως, δεν λειτουργούσαν καλά ούτε για την Μαρία Σάκκαρη. Είχε ποσοστό στο πρώτο σερβίς 57% είχε 11 winners και 3 double faults. Η Ελληνίδα αθλήτρια έψαχνε τον τρόπο να πάρει πόντους κόντρα στην Γκαρσία, όμως πολλά από τα χτυπήματά της δεν της έβγαιναν, με αποτέλεσμα να χάνει την αυτοπεποίθησή της όσο προχωρούσε το ματς.

Το πρώτο σετ πήγε σε τάι μπρεικ και η 28χρονη Γαλλίδα, μετά από 56 λεπτά έκανε το 1-0 με 7-2.
Στο δεύτερο, η Ελληνίδα, φάνηκε να παρουσιάζεται περισσότερο συγκεντρωμένη σε σχέση με το πρώτο σετ. Βελτίωσε το ποσοστό στο σερβίς της, τα χτυπήματά της ήταν καλύτερα και έτσι ήρθε μπρέικ για να γίνει το 3-1. Μάλιστα κράτησε το σερβίς της για το 4-1, όμως η Γαλλίδα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της σε εκείνο το σημείο. Πήρε μπρέικ για το 4-3 και το παιχνίδι οδηγήθηκε για δεύτερη φορά στο τάι μπρεικ.

Η Γκαρσία φάνηκε το απόλυτο φαβορί, όταν το σκορ έγινε 4-0, όμως κάποια λάθη της σε συνδυασμό με κερδισμένους πόντους της Σάκκαρη, έκαναν το 4-0, 5-4! Τελικά η Ελληνίδα, μετά από 55 λεπτά ισοφάρισε σε 1-1, με την Γκαρσία να γνωρίζει πως βρέθηκε τόσο κοντά στην κατάκτηση του ματς αλλά πλήρωσε τα λάθη της.

Κυρίαρχη στο τρίτο σετ η Γκαρσία
Στο τρίτο σετ, θα περίμενε κανείς πως η Σάκκαρη θα έπαιζε ακόμη καλύτερα όμως η Γκαρσία είχε τον απόλυτο έλεγχο. Πήρε γρήγορα μπρέικ για το 3-1 και 5-1 και σέρβιρε για το τελικό 6-1 σε 25 λεπτά!
Στο τέλος του αγώνα, τόνισε πως είναι χαρούμενη που πέρασε στην επόμενη φάση σε τουρνουά που της αρέσει αρκετά, ενώ τόνισε πως μετά το 1-0 ήξερε πως η Μαρία, επειδή είναι μαχήτρια θα έκανε τα πάντα για να ισοφαρίσει. Η Γκαρσία το 2018 είχε φτάσει στη θέση Νούμερο 4 στον κόσμο και τις τελευταίες εβδομάδες έχει σημειώσει μεγάλη άνοδο! Στον επόμενο γύρο θ΄αντιμετωπίσει μια εκ των Ostapenko ή Mertens.

Πηγή: novasports.gr