Προκριματικά Μουντιάλ: Λύτρωση στο 92′ για Ισπανία, η βαθμολογία στον όμιλο της Εθνικής Ελλάδας

28.03.2021 / 21:51
ispania1-2048x1292

Λίγο έλειψε η Ισπανία να “γκελάρει” και στη δεύτερη αγωνιστική των προκριματικών του Μουντιάλ. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε, μετά την ισοπαλία με την Εθνική Ελλάδας, παραλίγο να χάσει βαθμούς και στην Τιφλίδα, αλλά σώθηκε στις καθυστερήσεις κι επικράτησε με ανατροπή της Γεωργίας με 2-1.

Έτσι η Ισπανία έφτασε τους τέσσερις πόντους, ενώ η επόμενη αντίπαλος της Εθνικής έμεινε στο μηδέν. Το σκορ άνοιξε ο Κβαρατσκέλια στο 44ο λεπτό της αναμέτρησης με πλασέ του, έπειτα από την ασίστ του Κιτεϊσβίλι, σοκάροντας τους Ισπανούς.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 56′, με τον Ζόρντι Άλμπα να βγάζει τη σέντρα από τα αριστερά και τον Φεράν Τόρες να γράφει από κοντά το 1-1.

Στο 90+2′ και ενώ όλα έδειχναν ότι η Γεωργία θα πάρει έναν πολύτιμο βαθμό, ο Ντάνι Όλμο έκανε το μακρινό σουτ, ο Γιόργκι Λόρια δεν μπόρεσε να αποκρούσει και έτσι γράφτηκε το τελικό 1-2.