Προκριματικά Μουντιάλ 2022: Μία νίκη από την τελική φάση η Βραζιλία, «γκέλα» για Αργεντινή

08.10.2021 / 9:45
brazilia-ekouador

Με το ένα… πόδι στην τελική φάση του Μουντιάλ 2022 βρίσκεται η Βραζιλία μετά τη νίκη επί της Βενεζουέλα στα προκριματικά της ζώνης της Λατινικής Αμερικής, ενώ μεγάλη νίκη πήρε ο Ισημερινός που πλέον βρίσκεται στην τρίτη θέση. «Σκόνταψε» η Αργεντινή αφού κόλλησε στο μηδέν με την Παραγουάη.

H Bραζιλία είναι ήδη στο δρόμο προς το Κατάρ, αφού απέχει μόνο μια νίκη πλέον από την πρόκριση στο Μουντιάλ 2022, καθώς επικράτησε στη Βενεζεουέλα με 3-1, στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου για τη ζώνη της Λατινικής Αμερικής. Η σελεσάο επικράτησε, έστω και δύσκολα, 3-1 της Βενεζουέλας εκτός έδρας, έκανε το 9Χ9 και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας με 27 πόντους.

Η Βενεζουέλα πήρε το προβάδισμα στην αναμέτρηση με σκόρερ τον Έρικ Ραμίρεζ και κράτησε αυτό το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο μέρος ισοφάρισαν στο 71ο λεπτό με κεφαλιά του Μαρκίνιος. Στο 85ο λεπτό ο Γκαμπριέλ Μπαρμπόσα έκανε με πέναλτι το 1-2 και το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 90+5′ με πλασέ του Αντονι.

Αντίθετα η Αργεντινή δεν τα κατάφερε. Η αλμπισελέστε δεν κατάφερε να περάσει το εμπόδιο της Παραγουάης και κόλλησε στο 0-0. Η παρέα του Μέσι παρέμεινε στη δεύτερη θέση με 19 πόντους, ενώ η Παραγουάη είναι εκτός πεντάδας με 12 πόντους. Στα άλλα παιχνίδια της βραδιάς το Εκουαδόρ επικράτησε 3-0 της Βολιβίας και παραμένει σε απόσταση βολής απ’ τη δεύτερη Αργεντινή με 16 πόντους. Νίκη πανηγύρισε και το Περού επί της Χιλής με 2-0 και την «βύθισε» περαιτέρω στην βαθμολογία.about:blankRemaining Time-0:00FullscreenMute

Βενεζουέλα 4

* Οι πρώτες τέσσερις ομάδες εξασφαλίζουν την παρουσία τους στην τελική φάση του Μουντιάλ, ενώ η ομάδα που θα καταταγεί 5η θα δώσει αγώνα μπαράζ με μία ομάδα από την ζώνη της Ωκεανίας.