Πως η Εθνική ομάδα μπάσκετ συνέτριψε την Μεγάλη Βρετανία

01.07.2022 / 7:59
3544270

Κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου μετά το νικηφόρο ντεμπούτο του Δημήτρη Ιτούδη στον πάγκο της.Η Εθνική ομάδα της Ελλάδας στο μπάσκετ, στο ντεμπούτο του Δημήτρη Ιτούδη στον πάγκο της, στον αγώνα εναντίον της Μεγάλης Βρετανίας, κατάφερε τη διαφορά του ενός πόντου του πρώτου μέρους να την κάνει…22 και να νικήσει με 93-71.Μετά τη νίκη αυτή η ομάδα μας προκρίθηκε με νίκες 3-1 στην επόμενη φάση των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου.Οι αντίπαλοί μας ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα του αγώνα και η ομάδα μας φαινόταν σαν να μην είχε πατήσει στον αγωνιστικό χώρο. Με μεγάλη προσπάθεια όμως η Ελλάδα κατάφερε τελικά να κλείσει το πρώτο μέρος προηγούμενη με έναν πόντο διαφορά, 39-38.Το δεύτερο μέρος ήταν εντελώς διαφορετικό. Η ομάδα μας μπήκε στο γήπεδο με το πόδι πατημένο στο γκάζι και κατάφερε τη διαφορά του ενός πόντου να την κάνει…21 και να κλείσει την τρίτη περίοδο με το σκορ να είναι 69-48. Στο διάστημα αυτό έπαιξε καταπληκτική άμυνα και στην επίθεση…θέριζε.Με το ίδιο πάθος μπήκαν και στην τέταρτη περίοδο οι παίκτες του Ιτούδη και μάλιστα κατάφεραν να πάνε τη διαφορά στους 26 πόντους στο 33’ δηλαδή στο 78-52. Τελικά στο τέλος οι παίκτες μας χαλάρωσαν λίγο και ήρθε το τελικό 93-71.Έξι παίκτες της ομάδας μας είχαν διψήφιο αριθμό πόντων με τον Δημήτρη Αγραβάνη να είναι πρώτος σκόρερ με 16. Ο Παπαγιάννης είχε 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.Η Μεγάλη Βρετανία υποχώρησε στο 1-2 και έχει να παίξει ακόμα ένα ματς με την Τουρκία.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-38, 69-48, 93-71