Πόλο γυναικών, Ελλάδα-Ολλανδία 4-7: Αποκλεισμός από τους Ολυμπιακούς Αγώνες

23.01.2021 / 21:06
polo_ellada_1

Ένα επιθετικό μπλακ άουτ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετό για να βάλει τέλος στο όνειρο της πρόκρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες για την Εθνική πόλο των γυναικών που ηττήθηκε στο καθοριστικό ημιτελικό του προ-Ολυμπιακού τουρνουά της Τεργέστης από την Ολλανδία

Οι παίκτριες του Τέο Λοράντου ξεκίνησαν εξαιρετικά τον αγώνα και αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-0 πολύ γρήγορα (07:44), με εξαιρετική άμυνα και σουτ από την περιφέρεια έκαναν σερί 3-0 για να περάσουν μπροστά στο σκορ 3-1 στο 05:34 του δευτέρου οκταλέπτου.
Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 4-3 υπέρ της Εθνικής με γκολ στα έξι δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της Νικολέτας Ελευθεριάδου.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική έπαθε μπλακ άουτ στην επίθεση καθώς δεν μπορούσε να νικήσει με τίποτα την Ντέμπι Βίλεμς. Οι Ολλανδέζες έπαιξαν πολύ συντηρητικά και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 7-4.
H Ολλανδία επιστρέφει στους Ολυμπιακούς Αγώνες για πρώτη φορά μετά το 2008 και η Ελλάδα θα περιμένει το 2024 στο Παρίσι όπου θα έχει συμπληρώσει 16 χρόνια εκτός Ολυμπιακών.

Οκτάλεπτα 1-2, 2-2, 2-0, 2-0
Ολλανδία (Αρνό Χαβένγκα) Βαν Ντερ Σλοτ 1, Μέγκενς 3, Βαν Ντε Κράατς 2, Σλέεκινγκ 1.

Ελλάδα (Τέο Λοράντος) Τσουκαλά 1, Ελευθεριάδου 1, Μ. Πλευρίτου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 1.