Πέρασε από το Περιστέρι ο… νέος Παναθηναϊκός! Νίκησε 2 – 3 τον Ατρόμητο μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι – Δείτε τα γκολ

06.02.2021 / 22:12
213036

Με τις τρεις μεταγραφές του να κάνουν ντεμπούτο και τους Ενγκμπακοτό, Σανκαρέ να συνδυάζονται στο γκολ της νίκης που πέτυχε ο δεύτερος, η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι κατάφερε να «λυγίσει» τον αξιόμαχο Ατρόμητο με 3-2 και να πλησιάσει την δεύτερη ΑΕΚ στους 2 βαθμούς!

Εξαιρετικός και ο «θηριώδης» Νιάς με πολύ καλές τοποθετήσεις και επεμβάσεις, ενώ ντεμπούτο έκανε και ο Σάββας Παντελίδης στον πάγκο του Ατρόμητου, παρέταξε μια εξαιρετική ενδεκάδα που έπαιξε με σωστή τακτική και «εγκλώβισε» τον Παναθηναϊκό αλλά δεν άντεξε μέχρι το φινάλε.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 3-4-3 παρέταξε τον Ατρόμητο ο Σάββας Παντελίδης στο ντεμπούτο του. Ο Γιαννιώτης ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τους Γκάλο, Γούτα, Γκαλβάο στην τριάδα των στόπερ. Κιβρακίδης, Τομάσεβιτς τα δύο μπακ-χαφ με τους Χαρίση, Σάλομον στον άξονα. Μουνίθ και Αγκάγιεφ πλαισίωναν τον Κωτσόπουλο στην τριάδα της επίθεσης.

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Παναθηναϊκό ο Λάζλο Μπόλονι από την άλλη μεριά, έχοντας αναγκαστεί να χρησιμοποιήσει βασικό τον Βιγιαφάνες αντί του Σανκαρέ με τον οποίο υπήρξε πρόβλημα αρχικά, αλλά λύθηκε μετά, με την κάρτα υγείας του. Ο Διούδης στην υπεράσπιση της εστίας, με τους Μολό, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χατζηθεοδωρίδη στην τετράδα της άμυνας. Οι Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίτσιο το δίδυμο στα χαφ, έχοντας μπροστά τους ως μεσοεπιθετική τριπλέτα του Βιγιαφάνες, Καρλίτος, Χατζηγιοβάνη. Μοναδικός φορ ο Καμπετσής.

Το ματς

Στην πρώτη του τελική στο παιχνίδι «χτύπησε» ο Παναθηναϊκός. Μετά την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Χατζηγιοβάνη, ο Βέλεθ ξεχάστηκε από τους αντιπάλους του στο δεύτερο δοκάρι και με καρφωτή κεφαλιά «εκτέλεσε» εξ επαφής τον Γιαννιώτη για το προβάδισμα των φιλοξενούμενων. Στα… καπάκια ο Ατρόμητος απείλησε αλλά ο Αγκάγιεφ έκανε κακό τελείωμα μέσα από την περιοχή, με το ματς να «σβήνει» στη συνέχεια. Ο Παντελίδης έριξε στη «μάχη» τον Νάτσο αντί του Τομάσεβιτς που τραυματίστηκε (22′), με τον Νάτσο να κάνει στο 29′ τη σέντρα-σουτ και να υποχρεώνει τον Διούδη να απομακρύνει σε κόρνερ.

https://b6cbe9358b5fd3488b92ea69d88e017d.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-37/html/container.htmlΗ ατυχία «χτύπησε» την… πόρτα και του Παναθηναϊκού με τον Σένκεφελντ να αποχωρεί με πρόβλημα τραυματισμού και τον Νιάς να περνά στον αγωνιστικό χώρο σε ρόλο στόπερ, κάνοντας το ντεμπούτο του. Ο Νιάς είχε εξαιρετικές τοποθετήσεις, σωστά κοψίματα και επεμβάσεις, ενώ και το παρουσιαστικό του… τρομάζει αφού πρόκειται για έναν θηριώδη μεσοαμυντικό! Το ματς έδειχνε πως θα οδηγούνταν στα αποδυτήρια με τον Παναθηναϊκό να έχει το προβάδισμα αλλά πλήρωσε μια ολιγωρία της άμυνάς του στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Μουνίθ εκτέλεσε από τα δεξιά ένα καλοζυγισμένο κόρνερ, ο Αλεξανδρόπουλος έχασε την κεφαλιά από τον Γούτα και νίκησε από κοντά τον Διούδη για το 1-1.

Μπορεί ο Ατρόμητος να είχε το μομέντουμ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου από το γκολ που είχε πετύχει στο φινάλε του πρώτου, αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που βρήκε το γκολ και πήρε εκ νέου το προβάδισμα. Ήταν το 48ο λεπτό όταν ο Γιαννιώτης γλίστρησε και έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, δίνοντας την ευκαιρία στον Καρλίτος που κυνήγησε τη φάση να σκοράρει σε κενή εστία για το 2-1! Δύο λεπτά μετά ο Κωτσόπουλος έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού, αλλά το διαγώνιο τελείωμά του ήταν αδύναμο, ωστόσο στο 57ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είδαν ακόμη έναν αντίπαλό τους να φεύγει στην πλάτη τους. Ήταν ο Αγκάγιεφ, ο οποίος όντας ολομόναχος και μετά την εξαιρετική σέντρα του Γκάλο δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Διούδη να βγάλει την καρφωτή του κεφαλιά (2-2).

Το ματς ξεκινούσε και πάλι από την αρχή, με τους δύο προπονητές να κάνουν τις κινήσεις τους από τον πάγκο. Οι Σανκαρέ, Ενγκμπακοτό έκαναν και αυτοί ντεμπούτο για τους «πράσινους», με τους Εντομβόνγι, Ούμπιδες, Στρούγγη να μπαίνουν με τη σειρά τους από την πλευρά του Ατρομήτου. Ο ρυθμός είχε αρχίσει να χαλάει και να πέφτει, τα λεπτά περνούσαν και είχαμε μπει στην τελική ευθεία του αγώνα. Εκεί όπου ο Παναθηναϊκός «χτύπησε» ξανά (84′) και μάλιστα με τα δύο από τα τρία μεταγραφικά του αποκτήματα. Ο Διούδης έκανε την βαθιά μπαλιά στη γραμμή του πλαγίου, ο Ενγκμπακοτό τρομερή ατομική ενέργεια και παράλληλο γύρισμα μισό γκολ στον Σανκαρέ, ο οποίος σε κενή εστία πλάσαρε στο δεξί δοκάρι αλλά για καλή του τύχη η μπάλα βρήκε ξανά σε αυτόν και κατέληξε στα δίχτυα για το 3-2 που παρέμεινε μέχρι το φινάλε.