Ο Προμηθέας με “όπλο” την πολυφωνία καθάρισε και τον Κολοσσό Ρόδου

20.11.2021 / 19:15
promitheas_kolossos2-ink-660x400

Με την άμυνα να αποτελεί για ένα ακόμα ματς, “όπλο”, η ομάδα του Προμηθέα πάτησε γκάζι στο β΄ ημίχρονο και έχοντας πλουραρισμό στην επίθεση, νίκησε εντός έδρας με  76-61  τον Κολοσσό Ρόδου  για την 8η αγωνιστική της basketleague με την Πατρινή ομάδα να ανεβαίνει στο 6-2 και να πετυχαίνει την 4η συνεχόμενη νίκη.

Είναι ενδεικτικό για την ομάδα του Ζούρου ότι είχε 9  (!) διαφορετικούς σκόρερ, 4 παίκτες με +10 πόντους και με κορυφαίο σκόρερ τον Γκραντ που σημείωσε 15 πόντους και 5 ριμπάουντ αλλά και τους Αγραβάνη- Γιαννόπουλο να  πετυχαίνουν αμφότεροι από 11 πόντους.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες, σούταρε καλύτερα στα δίποντα, στα τρίποντα, πήρε περισσότερα ριμπάουντ (36- έναντι 31 και είχε περισσότερες ασιστ (16 έναντι 11) και είχε περισσότερα κλεψίματα (6 έναντι 5).

ΝΤΕΡΜΠΙ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ

Στο αγωνιστικό μέρος τα πρώτα λεπτά ήταν ντέρμπι, οι δυο ομάδες εοτρεψχζν γρήγορα με τον Κολοσσό Ρόδου να είναι καλύτερος στην επίθεση και να παίρνει προβάδισμα με 10-6 στο 4΄ καθώς η Πατρινή ομάδα δεν μπορούσε να σκοράρει εύκολα.

Η είσοδος του Γκίκα βοήθησε τους γηπεδούχους που έτρεξαν ένα σερί 5-0 και πήραν προβάδισμα με 11-10  με το ματς να γίνεται ντέρμπι gia liga lept;a

Μετά το 7΄ο Προμηθέας βελτίωσε την άμυνα του-έλεγξε τα ριμπάουντ- και με τον Γκραντ να κλάνει σπουδαία δουλειά κάτω από τη ρακέτα, πήρε προβάδισμα με 16-12 στο 7΄.

Οι Ροδίτες με τον Γουιλιαμς ισοφάρισαν σε 16-16  όμως ο Προμηθέας με  τρίποντο του Ρέι πήγε τη διαφορά στο +4 (22-18)  το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος της περίοδού όπου το σκορ ήταν 24-20.

Στο 2ο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, ο Προμηθέας με τους Ρογκαβόπουλο-Αγραβάνη  να βρίσκουν λύσεις στη επίθεση, είχε ένα μικρό προβάδισμα αλλά ο Κολοσσός ηταν πάντα κοντά στο σκορ (27-23 στο 12΄, 29-25 στο 13΄). Με τρίποντη βόμβα του Γιαννόπουλου η Πατρινή ομάδα προηγήθηκε με 34-27 στο 15΄ όμως οι φιλοξενούμενοί με τον Τιλ έτρεξαν σερί 5-0 και μείωσαν σε 36-32 στο 18΄.

Σε εκείνο το σημείο ήταν η σειρά του Προμηθέα να κάνει σερί 5-0 (με 3 πόντους Ρογκαβόπουλου και 2 του Γκραντ) και να πάρει πάλι προβάδισμα με 41-32 στα 28΄ πριν το φινάλε με το ημίχρονο να τελειώνει σε αυτό το σκορ   με τους πορτοκαλί να πηγαίνουν αποδυτήρια με +9.

Ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟ Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο β΄ ημίχρονο ο Κολοσσός προσπάθησε να αντιδράσει αλλά δεν τα κατάφερε  αφού είχε πρόβλημα απέναντι στην καλή άμυνα του Προμηθέα ο οποίος ήταν μπροστά με 46-36.

Οι γηπεδούχοι είχαν κλείσει τους διαδρόμους στην άμυνα, ο Κολοσσός σούταρε από έξω αλλά ήταν άστοχος και έτσι ο Προμηθέας ανέβασε και άλλο την διάφορά  με το σκορ να πηγαίνει στο 52-36 στο 25΄ και στο 58-38 στο 27΄.

Οι φιλοξενούμενοι  τα είχαν βρει σκούρα απέναντι στους Χαντ- Γκραντ με αποτέλεσμα να μην σκοράρουν με το ζόρι σε αντίθεση με τον Προμηθέα που έβρισκε λύσεις πότε από τον Γκίκα και πότε από τον Ρογκαβόπουλο πήγε στο τέλος του  γ΄ δεκάλεπτου με 66-41.

Στο 4ο και τελευταίο 10λεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα ο Προμηθέας κρατούσε εύκολα προβάδισμα (68-45 στο 33΄)  και αυτό έδωσε την ευκαιρία στον  Ζούρο να ρίξει στο ματς τους νεαρούς Τανούλη-Μπαζίνα.

Οι παίκτες του Κολοσσού Ρόδου είχαν παραδώσει τα όπλα, ο τεχνικός τους έδωσε επίσης χρόνο σε νεαρούς για να αποκομίσουν εμπειρίες και ο Προμηθέας έφτασε στη νίκη με το τελικό 76-61.

Τα 10λεπτα: 24-20, 41-32, 66-41, 76-61.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Ρογκαβόπουλος 7, Ρει 10 (2), Γκραντ 15, Mαιλς 3 (1), Γκάντι 5 (1), (αρχική 5αδα), Γκίκας 9 (1), Γιαννόπουλος 11 (1), Δ. Αγραβάνης 11 (1), Χαντ 2, Μπαζίνας, Τανούλης 3.