Ο Απόλλωνας με ψυχή και πάθος, νίκησε τον ΠΑΟΚ και έδειξε πως ήρθε για να μείνει

apollona_paok-ink-660x400

Μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι η ομάδα του Απόλλωνα παίζοντας με ψυχή και πάθος, νίκησε εντός έδρας με 95-91 τον ΠΑΟΚ για την 9η αγωνιστική της basketleague και έκανε καθοριστικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία.

Μπορεί ο κορυφαίος παίκτης για την Πατρινή ομάδα να ηταν ο Τσαλμπούρης ωστόσο ο Δίπλαρος με 7 πόντους στο τελευταίο δίλεπτο,  έφτασε σε  νίκη που κρατά την ομάδα μακριά από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας ενώ επίσης κομβικά ήταν και τα 17 τρίποντα που αποτελούν ρεκόρ φετινής επίδοσης.

Ο Γιώργος Τσαλμπούρης ήταν κορυφαίος για τους νικητές με 25 πόντους και 6 ασίστ, όμως στο πρόσωπο του αγώνα στο φινάλε ήταν ο Νίκος Δίπλαρος (12π., 6ασ., 3ριμπ.) καθώς στα τελευταία 6” είχε 4/4 βολές ενώ έκανε το κρίσιμο κλέψιμο στην τελευταία κατοχή του ΠΑΟΚ πάνω στον Λοβ. Για τους Θεσσαλονικείς -που πήραν 42 πόντους μέσα από το «ζωγραφιστό»- ο Ντέιβιντ ΝτιΛίο είχε 24 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Ζερμαίν Λοβ 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Οι μελανόλευκοι είχαν φτάσει να προηγηθούν ακόμα και με 21 πόντους ωστόσο ο ΠΑΟΚ γύρισε το ματς, προηγήθηκε με 4 πόντους όμως στο τέλος

Στο αγωνιστικό μέρος, η ομάδα του Απόλλωνα ξεκίνησε πιο δυνατά, με καλή άμυνα και με 2 τρίποντα από τους ψηλούς, προηγήθηκε με 6-0 στο 3΄ και 10-5 στο 4΄  όμως ο ΠΑΟΚ με το Ντι Λεο να κάνει καλό ματς, ισοφάρισε σε 10-10 στο 5΄.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι για λίγο, οι παίκτες του Βετούλα με όπλο την άμυνα κρατούσε χαμηλά τον ΠΑΟΚ ωστόσο επιθετικά δεν έπαιρνε εύκολα λύσεις μέχρι που ο Τσαλμπούρης  πάτησε … γκάζι.

Με 11 πόντους σε 7 λεπτά ο Ελληνας ψηλός έδωσε αέρα 7 πόντων (21-14) στο 7΄ και με τον Κοουλμαν να μπαίνει στη εξίσωσή του σκοραρίσματος, η Πατρινοί ομάδα διατήρησε το προβάδισμα με 27-20 κυρίως χάρη στην εξαιρετική ευστοχία στα  τρίποντα  (είχε ευστοχία 77%.

ΕΝΑΡΞΗ ΜΕ ΚΑΤΑΙΓΙΣΜΌ ΤΡΙΠΟΝΤΩΝ

Οι γηπεδούχοι ξεκινήσαν το ίδιο εντυπωσιακά τη 2η περίοδό, με 2 σερί τρίποντα αυξήσαν την διαφορά στο + 13 (33-20) στο 12΄ με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να βρει λύσεις ούτε αμυντικά αλλά και ούτε επιθετικά.

Ο Λυκογιαννης ανακάτεψέ την τράπουλα, όμως ο δικέφαλος του Βορρά είχε προβλήματα ειδικά στην επίθεση όπου μόνο ο Λοβ προσπαθούσε.

Ο Απόλλωνας  αφού  με την «αεροπορία» των Τσαλμπουρη-Διαμαντάκου καθάριζε όλα τα ριμπάουντ, κρατούσε εύκολα τη διάφορά (36-24 στο 15΄ και  39-29 στο 17΄) . Ο ΠΑΟΚ με τον Οντιεγκμπε να κάνει και να εκμεταλλεύεται ορισμένα λάθη  του Απόλλωνα  με αποτέλεσμα να μείωσε σε 44-35 στο 18΄  ωστόσο προς το τέλος, οι γηπεδούχοι με τον Ντείβις να πετυχαίνει 6 σερί πόντους αλλά και τον Τσαμπλούρη έκανε ακόμα τρίποντο και έτσι η διαφορά έφτασε στο +13 (53-37) στο τέλος του ημιχρόνου.

Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟ Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η ομάδα του Βετούλα μπήκε δυνατά και στο β΄ ημίχρονο, με τoν Τσαλμπούρη να συνεχίζει να σκοράρει και μαζί τους ο Κοούλμαν, όχι μόνο κράτησε την διαφορά αλλά την έφτασε και στο + 19 (65-44) στο 23΄.

ΤΟ ΣΕΡΙ ΤΟΥ ΠΑΟΚ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΜΑΤΣ ΝΤΕΡΜΠΙ

Ο ΠΑΟΚ  παρά την διαφορά αντέδρασε, με 2  συνεχόμενα τρίποντα από τον Ντι Λεο αλλά και καλή άμυνα  έτρεξε σερί 12-0 και μείωσε σε 65-56 κα 66-61 στο 27΄ κάνοντας το ματς ντέρμπι.

Οι γηπεδούχοι με τον Τσαλμπούρη να δίνει ανάσες,  ανέβασαν πάλι την διάφορά στους 10  (71-60) όμως  κάποια άστοχα σουτ έδωσε την ευκαιρία στον δικέφαλο του Βορρά να μειώσει ακόμα πιο πολύ και στο τέλος του ημιχρόνου, το σκορ ηταν 74-68.

Ο ΑΠΟΛΩΝΑΣ ΗΤΑΝ «ΑΣΦΑΙΡΟΣ»

Στην 4η και τελευταία περίοδο η Πατρινή ομάδα είχε πρόβλημα στο σκοράρισμα, πέτυχε μόνο 1 πόντο σε σχεδόν 3 λεπτά  ο ΠΑΟΚ με τρίποντο του Μάντζαρη ισοφάρισε σε 75-75 στο 33΄ και το ματς έγινε πάλι ντέρμπι.

Ο Απόλλωνας ηταν άστοχος σε συνεχόμενες προσπάθειες και οι φιλοξενούμενοι με 2 βολές του Χριστοδούλου, πέρασαν μπροστά με 79-78 στο 35΄.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (80-79, 83-83) όμως ο ΠΑΟΚ με τον Ντι Λεο να κάνει μεγάλο ματς προηγήθηκε με 87-83 στα 2,5 λεπτά πριν το τέλος.

Η Πατρινή ομάδα δεν το έβαλε κάτω με 2 τρίποντα, από Ντειβις και Δίπλαρο όχι μόνο ροκάνισε την διάφορά αλλά προηγήθηκε με 91-89 στο 1,23 ΄πριν το τέλος και το ματς έγινε πάλι ντέρμπι.

Ο ΔΙΠΛΑΡΟΣ “ΜΙΛΗΣΕ” ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ

Στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτά όπου η μπάλα έκαιγε ήταν η σειρά του Νίκου Δίπλαρου να μιλήσει και στο 91-91 με 2 βολές έκανε το 93-91   στα 6,2 πριν το τέλος, ο Πατρινός πλει-μεικερ έκλεψε τη μπάλα  από τον Λοβ και με 12 ακόμα βολές κλείδωσε τη νίκη του Απόλλωνα με 95-91.

Τα 10λεπτα: 27-21, 53-37, 74-68, 95-91

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Βετούλας): Διαμαντάκος 7 (1), Δίπλαρος 12 (1), Τσαλμπούρης 25 (4), Γκρίφιν, Τόμας 13 (2) (αρχική 5αδα), Τσιακμάς 5 (1), Κοουλμαν 20 (5), Ντειβις 9 (1).

Πηγή:Sportfmpatras.gr