Νίκη ανόδου για την Παναχαϊκή – “Πάτησε” και τον Αγροτικό Αστέρα – Ολοταχώς για SL2

28.05.2022 / 20:06
panachaikikeri-696x397

Η Σούπερ Λιγκ 2 είναι πιο κοντά από ποτέ για την Παναχαϊκή που «άλωσε» τον Εύοσμο επικρατώντας 3-2 με ανατροπή του Αγροτικού Αστέρα, περνώντας στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Στο 4ο λεπτό φάουλ του Χαλκιαδάκη, η άμυνα της Παναχαϊκής αδράνησε και ο Παπακωνσταντίνου με κεφαλιά έκανε το 1-0 για τον Αγροτικό Αστέρα.

Τρία λεπτά αργότερα σέντρα του Στεργίδη, κεφαλιά του Αλεξόπουλου ο Στρατηλάτης δεν συγκράτησε την μπάλα με τους αμυντικούς των γηπεδούχων να απομακρύνουν επάνω στη γραμμή του τέρματος.

Και φτάνουμε στο 27ο λεπτό και τη στιγμή της ισοφάρισης. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λόρι Κέρι, ο Στρατηλάτης δεν μπόρεσε να αντιδράσει και η μπάλα κατέληξε στο παραθυράκι της εστίας του Αγροτικού Αστέρα για το 1-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Παναχαϊκή μπήκε δυνατά χάνοντας καλή ευκαιρία στο 57ο λεπτό, μετά την ωραία συνεργασία Κέρι-Καρακλάιτς ο πρώτος θα σουτάρει, αλλά ο Στρατηλάτης απόκρουσε σε κόρνερ.

Στο 64΄ νέα καλή φάση για την πατρινή ομάδα με το σουτ του Αλεξόπουλου από καλή θέση να μπλοκάρει ο κίπερ των γηπεδούχων, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα νέο σουτ του Τεγούση από καλή θέση, έδιωξε και πάλι ο Στρατηλάτης σε κόρνερ.

Η πίεση της Παναχαϊκής απέφερε καρπούς στο 73ο λεπτό όταν η Παναχαϊκή κέρδισε πέναλτι, ύστερα από γύρισμα του Λιποράσε η μπάλα βρήκε σε αμυντικό και ο ρέφερι καταλόγισε την εσχάτη των ποινών. Ο Λόρι Κέρι ήταν εύστοχος από την «άσπρη βούλα» για το 1-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στο 79΄ ο Μπουρλάκης θα βάλει το «κερασάκι στην τούρτα». Ο Πατρινός παίκτης βρέθηκε σε θέση βολής κι απέναντι από τον τερματοφύλακα του Αγροτικού με υποδειγματικό  πλασέ έκανε το 1-3. Στο 94΄ κόρνερ του Χαλκιαδάκη κεφαλιά του Πορτοκαλά για το τελικό 2-3.