Μουντιάλ U20: Αποκλείστηκε η Γαλλία – Τα ζευγάρια στη φάση των «16»

29.05.2023 / 8:45
Collage_Maker-29-May-2023-03-13-AM-1471

Με τους αγώνες του 6ου ομίλου ολοκληρώθηκε τα ξημερώματα της Δευτέρας (29/5) η φάση των γκρουπ του Παγκοσμίου Κυπέλλου U20 που διεξάγεται στην Αργεντινή. Η Γαλλία αν και σημείωσε την πρώτη νίκη της στο τουρνουά επικρατώντας με 3-1 της Ονδούρας, αποκλείστηκε από τη φάση των «16» για ένα γκολ, καθώς είχε μαζί με την Ιαπωνία τον χειρότερο συντελεστή βαθμών-τερμάτων απ’ όλες τις ομάδες που τερμάτισαν τρίτες στα 6 γκρουπ.

Οι Γάλλοι έμειναν με δέκα παίκτες από το 13ο λεπτό μετά την απευθείας αποβολής του Καμαρά και βρέθηκαν και πίσω στο σκορ απ’ το γκολ του Πένια στο 15′. Στη συνέχεια (ως συνολικά καλύτερη ομάδα) έφεραν το ματς στα μέτρα τους, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα και σκόραραν τρεις φορές με τους Βιτζινιού (41′, 60′) και Ενζουανγκό (77′).

Δεν κατάφεραν όμως να βρουν άλλο ένα γκολ που θα τους έδινε την πρόκριση στην επόμενη φάση κι έτσι επισφραγιστηκε η πρώτη μεγάλη έκπληξη του Μουντιάλ των «μικρών». Την ίδια ώρα η Γκάμπια και η Νότια Κορέα, έμειναν στο… βολικό 0-0 και πήραν τις δύο πρώτες θέσεις στον 6ο όμιλο.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΣΤΗ ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16» ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΕΙΣ ΩΣ ΤΟΥΣ ΤΕΛΙΚΟΥΣ

ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

ΑΓ. ΑΝΤΙΠΑΛΟΙ ΗΜΕΡ. ΩΡΑ ΓΗΠΕΔΟ (ΠΟΛΗ)

  1. ΗΠΑ-Νέα Ζηλανδία 30/05 20:30 Malvinas Argentinas Stadium (Μεντόσα)
  2. Γκάμπια-Ουρουγουάη 01/06 20:30 Estadio Unico Madre de Ciudades (Σαντιάγο ντελ Εστέρο)
  3. Ουζμπεκιστάν-Ισραήλ 31/06 00:00 Malvinas Argentinas Stadium (Μεντόσα)
  4. Βραζιλία-Τυνησία 31/05 20:30 Estadio Unico Diego Armando Maradona (Λα Πλάτα)
  5. Κολομβία-Σλοβακία 31/05 20:30 Estadio San Juan del Bicentenario (Σαν Χουάν)
  6. Αγγλία-Ιταλία 01/06 00:00 Estadio Unico Diego Armando Maradona (Λα Πλάτα)
  7. Ισημερινός-Ν. Κορέα 02/06 00:00 Estadio Unico Madre de Ciudades (Σαντιάγο ντελ Εστέρο)
  8. Αργεντινή-Νιγηρία 01/06 00:00 Estadio San Juan del Bicentenario (Σαν Χουάν)

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

Α. Νικητής 1 – Νικητής 2

Β. Νικητής 3 – Νικητής 4

Γ. Νικητής 5 – Νικητής 6

Δ. Νικητής 7 – Νικητής 8

ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

α. Νικητής Α – Νικητής Β

β. Νικητής Γ – ΝΙκητής Δ

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ

Ηττημένος α – Ηττημένος β

ΜΕΓΑΛΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ

Νικητής α – Νικητής β

ΦΑΣΗ ΟΜΙΛΩΝ

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους έξι ομίλους της διοργάνωσης έχουν ως εξής:

1ος όμιλος

1η αγωνιστική

Αργεντινή-Ουζμπεκιστάν 2-1

Γουατεμάλα-Νέα Ζηλανδία 0-1

2η αγωνιστική

Ουζμπεκιστάν-Νέα Ζηλανδία 2-2

Αργεντινή-Γουατεμάλα 3-0

3η αγωνιστική

Νέα Ζηλανδία-Αργεντινή 0-5

Ουζμπεκιστάν-Γουατεμάλα 2-0

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Αργεντινή 3 10-1 9 –Προκρίθηκε στους «16»–

Ουζμπεκιστάν 3 5-4 4 –Προκρίθηκε στους «16»–

Νέα Ζηλανδία 3 3-7 4 –Προκρίθηκε στους «16»–

Γουατεμάλα 3 0-4 0

2ος όμιλος

1η αγωνιστική

ΗΠΑ-Ισημερινός 1-0

Νησιά Φίτζι-Σλοβακία 0-4

2η αγωνιστική

ΗΠΑ-Νησιά Φίτζι 3-0

Ισημερινός-Σλοβακία 2-1

3η αγωνιστική

Ισημερινός-Νησιά Φίτζι 9-0

Σλοβακία-ΗΠΑ 0-2

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΗΠΑ 3 6-0 9 –Προκρίθηκε στους «16»–

Ισημερινός 3 11-2 6 –Προκρίθηκε στους «16»–

Σλοβακία 3 5-4 3 –Προκρίθηκε στους «16»–

Νησιά Φίτζι 3 0-16 0

3ος όμιλος

1η αγωνιστική

Ισραήλ-Κολομβία 1-2

Σενεγάλη-Ιαπωνία 0-1

2η αγωνιστική

Σενεγάλη-Ισραήλ 1-1

Ιαπωνία-Κολομβία 1-2

3η αγωνιστική

Κολομβία-Σενεγάλη 1-1

Ιαπωνία-Ισραήλ 1-2

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Κολομβία 3 5-3 7 –Προκρίθηκε στους «16»–

Ισραήλ 3 4-4 4 –Προκρίθηκε στους «16»–

Ιαπωνία 3 3-4 3

Σενεγάλη 3 2-3 2

4ος όμιλος

1η αγωνιστική

Ιταλία-Βραζιλία 3-2

Νιγηρία-Δομ.Δημοκρατία 2-1

2η αγωνιστική

Ιταλία-Νιγηρία 0-2

Βραζιλία-Δομ.Δημοκρατία 6-0

3η αγωνιστική

Βραζιλία-Νιγηρία 2-0

Δομ. Δημοκρατία-Ιταλία 0-3

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Βραζιλία 3 10-3 6 –Προκρίθηκε στους «16»–

Ιταλία 3 6-4 6 –Προκρίθηκε στους «16»–

Νιγηρία 3 4-3 6 –Προκρίθηκε στους «16»–

Δομ. Δημοκρατία 3 1-8 0

5ος όμιλος

1η αγωνιστική

Αγγλία-Τυνησία 1-0

Ουρουγουάη-Ιράκ 4-0

2η αγωνιστική

Ιράκ-Τυνησία 0-3

Ουρουγουάη-Αγγλία 2-3

3η αγωνιστική

Ιράκ-Αγγλία 0-0

Τυνησία-Ουρουγουάη 0-0

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Αγγλία 3 4-2 7 –Προκρίθηκε στους «16»–

Ουρουγουάη 3 7-3 6 –Προκρίθηκε στους «16»–

Τυνησία 3 3-2 3 –Προκρίθηκε στους «16»–

Ιράκ 3 0-7 1

6ος όμιλος

1η αγωνιστική

Γαλλία-Νότια Κορέα 1-2

Γκάμπια-Ονδούρα 2-1

2η αγωνιστική

Νότια Κορέα-Ονδούρα 2-2

Γαλλία-Γκάμπια 1-2

3η αγωνιστική

Ονδούρα-Γαλλία 1-3

Νότια Κορέα-Γκάμπια 0-0

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Γκάμπια 3 4-2 7 –Προκρίθηκε στους «16»–

Νότια Κορέα 3 4-3 5 –Προκρίθηκε στους «16»–

Γαλλία 3 5-5 3

Ονδούρα 3 3-4 1

Η ΕΙΔΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ ΠΟΥ ΤΕΡΜΑΤΙΣΑΝ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΘΕΣΗ

Θ. ΟΜΑΔΑ ΒΑΘΜΟΙ ΓΚΟΛ

  1. Νιγηρία 6 4-3
  2. Νέα Ζηλανδία 4 3-7
  3. Σλοβακία 3 5-4
  4. Τυνησία 3 3-2
  5. Γαλλία 3 5-5
  6. Ιαπωνία 3 3-4

Ακολουθήστε το dete.gr στο Google News

Ακολουθήστε μας στο Google News απο τον υπολογιστή αλλά και από την εφαρμογή Google News του κινητού σας.

Σχετικά Άρθρα

ροή ειδήσεων

πρωτοσέλιδα