Μουντιάλ 2022: Μέγα κάζο της Γερμανίας – Έχασε από την Ιαπωνία με 2-1

23.11.2022 / 17:10
773x435_cmsv2_48658a8d-7620-52fa-9285-d75848f18209-7210190

Μετά την Αργεντινή και η Γερμανία υπέστη τεράστιο κάζο στο Μουντιάλ, με την Ιαπωνία να επικρατεί 2-1 με ανατροπή, σε ένα ματς που μέχρι το 65ο λεπτό τα πάντσερ έδειχναν πως θα το κερδίσουν εύκολα ή δύσκολα. Όμως η Ιαπωνία με τρομερή απόδοση και φαρμακερές αντεπιθέσεις, πήρε σπουδαία νίκη, τη μεγαλύτερη στην ιστορία της, και έβαλε δύσκολα στους Γερμανούς για τη συνέχεια.

Η Γερμανία είχε την κατοχή της μπάλας και φαινόταν να ελέγχει τον αγώνα, χωρίς όμως να μπορεί να βγάλει μεγάλες φάσεις στο πρώτο μέρος. Παρόλα αυτά, με πέναλτι πήρε προβάδισμα με 1-0 στο 33′ με τον Γκουντογκάν να ευστοχεί.

Στο δεύτερο ημίχρονο και μέχρι τα μισά περίπου, η Γερμανία σπατάλησε σωρεία ευκαιριών με τον τερματοφύλακα της Ιαπωνίας να αποδεικνύεται κέρβερος κάτω από τα δοκάρια και να λέει όχι στους Γερμανούς.

Σιγά σιγά όμως οι Ιάπωνες έβρισκαν κενά στην γερμανική άμυνα και αφού προειδοποίησαν τελικά βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με τον Ντοάν στο 75′. Και πριν συνέλθει η Γερμανία από το πρώτο χτύπημα, ο Ασάνο με καταπληκτικό σουτ έκανε το 1-2 στο 83′.