Μίλαν – Ίντερ: 0-3 – Θρίαμβος των Μπιακονέρι – Δείτε τα γκολ

21.02.2021 / 19:26
175436

Αφεντικό στο Μιλάνο και φαβορί για τον τίτλο είναι από σήμερα η Ίντερ, η οποία πήρε σπουδαία νίκη (3-0) επί της Μίλαν για την 23η αγωνιστική της Serie A και αποσπάστηκε στο +4 από τους «ροσονέρι» στην κούρσα για το πρώτο της πρωτάθλημα μετά από την σεζόν 2009-2010!
Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε ήταν ανώτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα, με τους σκόρερ Μαρτίνες και Λουκάκου να κάνουν ό,τι θέλουν, τον Χαντάνοβιτς να κατεβάζει «ρολά» και το σύνολο του Στέφανο Πιόλι να παρουσιάζεται κατώτερο των περιστάσεων.

Πριν καλά καλά συμπληρωθούν 5’ στην αναμέτρηση, ο Ρομέλου Λουκάκου θα σεντράρει πανέμορφα, η μπάλα θα πάει «συστημένη» στον Λαουτάρο Μαρτίνες, ο οποίος από κοντά θα κάνει το 1-0 με κεφαλιά για την Ίντερ!
Οι «νερατζούρι» συνέχισαν να πιέζουν και να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο, όμως στο 15’ ο Ιμπραΐμοβιτς παραλίγο να ισοφαρίσει με τακουνάκι, έπειτα από τρικυμία στην άμυνα της Ίντερ. Οι φιλοξενούμενοι θα χάσουν ξανά μεγάλη ευκαιρία στο 27’, ο Ρομέλου Λουκάκου δεν μπόρεσε να στείλει εξ επαφής την μπάλα στα δίχτυα, μετά από σέντρα του Ιβάν Πέρισιτς. Η Μίλαν πήρε κάποια μέτρα στο γήπεδο, με το σουτ του Ερναντέζ από πλεονεκτική θέση να περνάει δίπλα από το δοκάρι του Χαντάνοβιτς.
Στο 36’ η Ίντερ φτάνει ξανά κοντά στο γκολ με τους Πέρισιτς και Μαρτίνες, με τους γηπεδούχους να απειλούν στο 38’ και 44’, με Ιμπραΐμοβιτς και Τσαλχάνογλου αντίστοιχα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Σουηδός σέντερ φορ της Μίλαν λίγο έλειψε να ανοίξει κάνει το 1-1, όμως ο Χαντάνοβιτς έκανε τρεις αποκρούσεις μέσα σε ένα λεπτό. Από εκεί μετά η «νερατζούρι» κυριάρχησαν και πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων στο 57’ και πάλι με τον Λαουτάρο Μαρτίνες, με κοντινό πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή.
Την σκυτάλη για να «καθαρίσει» την νίκη για την Ίντερ, πήρε στο 66’ ο Ρομέλου Λουκάκου. Με τρομερό σπριντ και σουτ κεραυνό, ο Βέλγος σέντερ φορ έκανε το 3-0 και έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία που σκοράρει σε πέντε διαδοχικά «Derby della Madonnina»!
Τα εναπομείναντα λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με την Μίλαν να πιέζει χωρίς αποτέλεσμα και τους «νερατζούρι» να έχουν κάποιες ευκαιρίες για τέταρτο γκολ. Οι πολλές αλλαγές και από τις δύο πλευρές έριξαν τον ρυθμό και το ματς ολοκληρώθηκε με τους παίκτες της Ίντερ στο γήπεδο αλλά και τους οπαδούς έξω από αυτό, να ξεσπούν σε πανηγυρισμούς.