Λίβερπουλ – Φούλαμ 0-1: Κατρακύλα χωρίς τέλος για την ομάδα του Κλοπ

07.03.2021 / 19:07
Klop apognosi

Οι δικαιολογίες, όπως και τα περιθώρια, στερεύουν πλέον για τη Λίβερπουλ του Γιούργκεν Κλοπ, καθώς η ομάδα του Γερμανού τεχνικού υπέστη την έκτη συνεχόμενη ήττα της στο «Άνφιλντ», χωρίς μάλιστα να σκοράρει σε κάποιο από αυτά τα ματς, με τη Φούλαμ αυτή τη φορά να της κάνει… κηδεία, επικρατώντας 1-0.
Σκόρερ για τους Λονδρέζους, που αναπτέρωσαν τις ελπίδες τους για παραμονή, ήταν ο Λεμινά στο 45’, που αφού… κατάπιε τον Σαλάχ, που ήταν σε άλλο γήπεδο καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, με ένα διαγώνιο σουτ νίκησε τον Άλισον, με το τέρμα αυτό να γράφει και την ιστορία του ματς.
Μπορεί όντως να υπάρχουν απουσίες, αλλά ο Γιούργκεν Κλοπ το… τερμάτισε, καθώς άφησε εκτός ενδεκάδας ταυτόχρονα τους Φαμπίνιο, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μανέ, Τιάγκο και άρχισε το ματς με τους Φίλιπς, Ρις και Νίκο Γουίλιαμς, ενώ παρά το γεγονός ότι έψαχνε γκολ αρνήθηκε σε κάθε στιγμή να παίξει με τον μοναδικό επιθετικό που διαθέτει, τον Οριγκί, αφού ο Φιρμίνο τέθηκε νοκ-άουτ, πριν από τη σέντρα.
Οι επιλογές αυτές, όπως ήταν φυσικό, αναμενόμενο και προβλέψιμο κόστισαν, αφού η Φούλαμ στο πρώτο ημίχρονο έκανε ό,τι ήθελε και ειδικότερα χτυπώντας στη δεξιά πλευρά της Λίβερπουλ, εκεί που ο Γουίλιαμς είχε καταπιεί… θάλασσα.
Δικαιοσύνη τελικά αποδόθηκε έστω και στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, με το τέρμα του Λεμινά. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κλοπ δεν έκανε κάποια αλλαγή, με την πρώτη διορθωτική κίνηση να έρχεται στο 62’ περνώντας στο παιχνίδι τον Μανέ. Ο Σενεγαλέζος έδωσε μια ώθηση δημιουργίας, ωστόσο σε μία από τις ελάχιστες στιγμές που κατάφερε να τελειώσει μια φάση, στο 70’ η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι του Αρεολά.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Λίβερπουλ μένει ακόμα πιο μακριά από τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League και φυσικά με αυτή την εικόνα, δεν έχει και πολλά περιθώρια για να ελπίζει.