La Liga: «Γκέλα» για την Ατλέτικο – Διπλό κορυφής για την Ρεάλ Σοσιεδάδ

29.10.2021 / 7:38
Soccer Football - Copa del Rey - 2019/20 Final - Real Sociedad v Athletic Bilbao - Estadio La Cartuja de Sevilla, Seville, Spain - April 3, 2021 Real Sociedad's Mikel Oyarzabal celebrates scoring their first goal with teammates REUTERS/Marcelo Del Pozo

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας της La Liga, καθώς πήρε μεγάλο διπλό στο «Μπαλαΐδος» επί της Θέλτα για την 11η αγωνιστική, τη στιγμή που η πρωταθλήτρια Ατλέτικο Μαδρίτης «κόλλησε» στην ισοπαλία στην έδρα της Λεβάντε.

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει από σήμερα (28/10) η Σοσιεδάδ μετά τη νίκη της στο «Μπαλαΐδος» επί της Θέλτα με 2-0, χάρις στο γκολ του Ισακ (δεύτερο συνεχόμενο) στο 55΄ και του Ελουστόνδο δέκα λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης.

Η ομάδα του Βίγκο δεν κατάφερε να «ντουμπλάρει» τις νίκες της μετά το 3-0 επί της Χετάφε στις 25/10, γνωρίζοντας την 7η εφετινή της ήττα, ενώ οι πρωτοπόροι της La Liga έφτασαν τα 7 «τρίποντα» από την έναρξη της περιόδου, μετά το 2-2 στο ντέρμπι με την Ατλέτικο Μαδρίτης στο «Μετροπολιτάνο» και με 24 βαθμούς αποσπάστηκαν στο +3 από την Ρεάλ Μαδρίτης, που έχει όμως ένα ματς λιγότερο.

Στο ματς που έκλεισε το αγωνιστικό πρόγραμμα της ημέρας στην Ισπανία, η Λεβάντε συνέχισε μεν να μην έχει νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, αλλά έκανε τη «ζημιά» στην Ατλέτικο Μαδρίτης παίρνοντας την 6η της ισοπαλία!

Οι «ροχιμπλάνκος» προηγήθηκαν με γκολ του Γκριεζμάν στο 12′, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 37′ με εύστοχο πέναλτι του Μπάρντι. Στο 76ο λεπτό ο Κούνια σκόραρε και φάνηκε να δίνει τη νίκη στην Ατλέτικο, αλλά στο 80′ ο Ντιέγκο Σιμεόνε αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και η πίεση της Λεβάντε καρποφόρησε στο 90′ όταν ο Μπάρντι εκτέλεσε εύστοχα και το δεύτερο πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.