Κυρίαρχος στην Πάτρα ο Παναθηναϊκός

24.04.2021 / 20:35
pao1_190251

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 83-61 του Προμηθέα στην Πάτρα στο εξ αναβολής ματς της 2ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League, πήρε ρεβάνς για την ήττα του στο ΟΑΚΑ και οδήγησε τους Πατρινούς οριστικά στην 3η θέση της κανονικής περιόδου. Με αυτό το αποτέλεσμα οριστικοποιήθηκε η κατάληψη της 2ης θέσης από την μεγάλη έκπληξη της σεζόν, το Λαύριο, καθώς και της 4ης θέσης από την ΑΕΚ.

Παράλληλα, οι «πράσινοι» παρέμειναν αήττητοι σε όλα τα παιχνίδια που έχουν δώσει στην Πάτρα απέναντι στον Προμηθέα στην Basket League, κάνοντας το 6/6, αλλά και το 12/13 συνολικά στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι ήταν «μάχη» μεταξύ των δύο αντιπάλων μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν διψήφια διαφορά στην αρχή του δεύτερου μέρους και να φτάνουν τελικά σε μια άνετη νίκη. Ο Προμηθέας πλήρωσε σε μεγάλο βαθμό την μεγάλη αστοχία του στα τρίποντα, αφού τελείωσε τον αγώνα με 4/29 (13%). Για την ομάδα του Μάκη Γιατρά έκανε ντεμπούτο στο πρωτάθλημα ο 15χρονος Νίκος Βασιλείου.

Κορυφαίος για τους νικητές ο επιβλητικός Παπαγιάννης (double double με 15π., 14ρ.) και ακολούθησαν οι Παπαπέτρου (14π.) και Σαντ Ρος (13π., 3/3 τρίποντα). Από τον Προμηθέα ξεχώρισε ο Γιαννόπουλος με 16 πόντους.

Το ματς

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στο ξεκίνημα, με το σκορ να μένει σε χαμηλά επίπεδα. Από την πλευρά του Παναθηναϊκού όλοι οι παίκτες πλην Παπαπέτρου είχαν σκοράρει ήδη μέχρι το 7-8, ενώ για τον Προμηθέα πρωταγωνίστησαν επιθετικά ο Γιαννόπουλος αρχικά και στη συνέχεια ο Τζεράι Γκραντ. Η λήξη του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό να προηγείται 19-16.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους αντιπάλους ακόμα πιο νευρικούς στην επίθεση απ’ ότι στην αρχή του παιχνιδιού, με τους μόλις 6 πόντους πρώτα 5 λεπτά απόδειξη αυτού. Ο Προμηθέας πήρε το προβάδισμα στο 15′ (23-21) με τρίποντο του Τζέριαν Γκραντ.

Προβάδισμα για τους γηπεδούχους μετά από πολλή ώρα στο 15′, ωστόσο μόνο για λίγο, αφού με τον Παπαγιάννη να κυριαρχεί στην επίθεση και τον Σαντ Ρος να ευστοχεί από την περιφέρεια γράφτηκε το 26-26 υπέρ του «τριφυλλιού».

Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε το υπέρ του +2 σε +8 (29-37), χάρη σε δύο σερί τρίποντα του Κουβανού, ενώ η φτωχή επιθετική συγκομιδή των Πατρινών οφειλόταν κυρίως στα μόλις 2/15 εύστοχα τρίποντα (13%).

Στο πρώτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου, ο Παπαγιάννης έδωσε στους φιλοξενούμενους το πρώτο διψήφιο προβάδισμά τους (29-39). Η διαφορά σταδιακά άνοιγε για τον Παναθηναϊκό, με τη μεγάλη αστοχία του Προμηθέα από το τρίποντο να συνεχίζει. Στο τέλος της τρίτης περιόδου έφτασε στη μεγαλύτερη τιμή της (+18), για το 43-61.

Με πέντε γρήγορους πόντους του Γιαννόπουλου στην τελευταία περίοδο, ο Προμηθέας μείωσε σε 48-61. Το σερί των Πατρινών μάλιστα έφτασε στο 9-0, για να πέσει η διαφορά σε μονοψήφια τιμή (52-61). Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός απάντησε με δικό του σερί 12-0, με πρωταγωνιστή τον Παπαπέτρου, για να φτάσει στο υπέρ του 73-52 και να «καθαρίσει» την υπόθεση-νίκη.

Στο υπόλοιπο του αγώνα, ο Μάκης Γιατράς έριξε στο ματς τους τέσσερις έφηβους και νεαρούς παίκτες που είχε στη διάθεσή του, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 83-61 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 29-37, 43-61, 61-83