Κύπελλο: Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν 1-0 τον Αρη στο Χαριλάου

25.01.2023 / 22:28
ra 19

Tην πρόκρισή του στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν του Άρη με 1-0 και στο «Κλεάνθης Βικελίδης», έπειτα από τη νίκη τους με το ίδιο σκορ στον Πειραιά, παίρνοντας την πρόκριση για τους «4» της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσουν τον ΑΕΚ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μίτσελ Γκονζάλεθ ήταν ο Κωνσταντίνος Τζολάκης που πραγματοποίησε σωρεία επεμβάσεων, με κορυφαία αυτή στο πέναλτι του Αντρέ Γκρέι στο 84ο λεπτό.

«Μοιραίος» ο Τζαμαϊκανός φορ για την ομάδα του Άλαν Πάρντιου που προσπάθησε παρά τις απουσίες, όμως έμεινε με τις εντυπώσεις.

Λαμβάνοντας ώθηση από το «μπιζάρισμα» του κόσμου, ο Άρης μπήκε δυνατά στο ματς. Στα πρώτα δευτερόλεπτα, μάλιστα, ο Πίτερ Ετέμπο υποχρέωσε με δυνατό σουτ τον Τζολάκη να διώξει σε κόρνερ.

Η ατομική ενέργεια του Γκρέι στο 4’, κατέληξε σε αναιμικό σουτ, καθώς ο Τζαμαϊκανός φορ πιέστηκε από δυο αντιπάλους στην τελική του προσπάθεια. Καθώς κυλούσαν τα λεπτά, ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του.