Europa League: Οι αντίπαλοι Ολυμπιακού, ΑΕΚ και Παναθηναϊκού στη φάση των ομίλων

01.09.2023 / 14:43
Champions-League

Μετά και την ερυθρόλευκη… παρέλαση στη Σερβία, κλείδωσε οριστικά η τριπλή ελληνική συμμετοχή στη δεύτερη τη τάξει διασυλλογική διοργάνωση.

Ο Ολυμπιακός με τον μεγαλύτερο συντελεστή (ranking) στην UEFA από τις ελληνικές ομάδας που μετέχουν στη διοργάνωση, ο οποίος βρισκόταν στο 2ο γκρουπ δυναμικότητας, θα αντιμετωπίσει τις: Γουέστ Χαμ, Φράιμπουργκ και Μπάτσκα Τόπολα.

Η ΑΕΚ (η νταμπλούχος της χώρας μας) με τον δεύτερο καλύτερο συντελεστή (ranking) στην UEFA από τις ελληνικές ομάδες που μετέχουν στη διοργάνωση, η οποία βρισκόταν στο 4ο γκρουπ δυναμικότητας, θα αντιμετωπίσει: Άγιαξ, Μαρσέιγ και Μπράιτον.

Ο Παναθηναϊκός με τον τρίτο καλύτερο συντελεστή (ranking) στην UEFA από τις ελληνικές ομάδες που μετέχουν στη διοργάνωση, ο οποίος βρισκόταν στο 4ο γκρουπ δυναμικότητας, θα αντιμετωπίσει: Βιγιαρεάλ, Ρεν και Μακάμπι Χάιφα.

Τη σκυτάλη της κλήρωσης παίρνει μετά ο ΠΑΟΚ, που τσέκαρε το εισιτήριο για τους ομίλους του Conference League.

Υπενθυμίζεται πως η πρεμιέρα σε αμφότερες διοργανώσεις γίνεται στις 21 Σεπτεμβρίου, ενώ η φάση των ομίλων θα ολοκληρωθεί στις 14 Δεκεμβρίου.

Τα γκρουπ δυναμικότητας του Europa League

1ο γκρουπ
Γουέστ Χαμ (Αγγλία)
Λίβερπουλ (Αγγλία)
Ρόμα (Ιταλία)
Άγιαξ (Ολλανδία)
Βιγιαρεάλ (Ισπανία)
Λεβερκούζεν (Γερμανία)
Αταλάντα (Ιταλία)
Ρέιντζερς (Σκωτία)

2ο γκρουπ
Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Πορτογαλία)

Σλάβια Πράγας (Τσεχία)
Ρεν (Γαλλία)
Ολυμπιακός (Ελλάδα)
Μπέτις (Ισπανία)
ΛΑΣΚ Λιντς (Αυστρία)
Μαρσέιγ (Γαλλία)
Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν)

3ο γκρουπ
Μόλντε (Νορβηγία)
Μπράιτον (Αγγλία)
Σέριφ Τιρασπόλ (Μολδαβία)
Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ (Βέλγιο)
Φράιμπουργκ (Γερμανία)
Σπάρτα Πράγας Τσεχία
Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ)
Στουρμ Γκρατς (Αυστρία)

4ο γκρουπ
Τουλούζ (Γαλλία)
ΑΕΚ (Ελλάδα)
Μπάτσκα Τόπολα (Σερβία)
Σερβέτ (Ελβετία)
Παναθηναϊκός (Ελλάδα)
Ράκοβ (Πολωνία)
Άρη Λεμεσού (Kύπρος)
Χάκεν (Σουηδία)

Τα γκρουπ δυναμικότητας του Conference League

1ο γκρουπ
Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Γερμανία)
Ντινάμο Ζάγκρεμπ (Κροατία)
Κλαμπ Μπριζ (Βέλγιο)
Άλκμααρ (Ολλανδία)
Γάνδη (Βέλγιο)
Φενέρμπαχτσε (Τουρκία)
Λιλ (Γαλλία)
Φερεντσβάρος (Ουγγαρία)

2ο γκρουπ
ΠΑΟΚ (Ελλάδα)
Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία)
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)
Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία)
Άστον Βίλα (Αγγλία)
Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)
Φιορεντίνα (Ιταλία)
Μπόντο/Γκλιμτ (Νορβηγία)

3ο γκρουπ
Γκενκ (Βέλγιο)
Ζόρια (Ουκρανία)
Αστάνα (Καζακστάν)
Μπεσίκτας (Τουρκία)
Ελσίνκι (Φινλανδία)
Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)
Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία)
Ολίμπια Λιουμπλιάνας (Σλοβενία)

4ο γκρουπ
Ζρίνσκι Μόσταρ (Βοσνία)
Κλάκσβικ (Ισλανδία)
Αμπερντίν (Σκωτία)
Τσουκαρίτσκι (Σερβία)
Λουγκάνο (Ελβετία)
Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία)
Νόρτζελαντ (Δανία)
Μπαλκάνι (Κόσοβο)

Οι ημερομηνίες των έξι αγωνιστικών:
21 Σεπτεμβρίου
5 Οκτωβρίου
26 Οκτωβρίου
9 Νοεμβρίου
30 Νοεμβρίου
14 Δεκεμβρίου

Ακολουθήστε το dete.gr στο Google News

Ακολουθήστε μας στο Google News απο τον υπολογιστή αλλά και από την εφαρμογή Google News του κινητού σας.

Σχετικά Άρθρα

ροή ειδήσεων

πρωτοσέλιδα