Η Παναχαΐκή δια πυρός και σιδήρου πέρασε από τα Βραχνέικα και πήρε την πρόκριση

26.09.2021 / 20:56
dete-featured

Δια πυρός και σιδήρου  η ομάδα της Παναχαϊκής κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας με 1-0 τον μαχητικό Διαγόρα Βραχναιϊκων και να προκριθεί στην δ΄ φάση του Κυπέλλου Ελλάδας έχοντας στο ενεργητικό της τρία διπλά.

Το γκολ που έκρινε το ματς  ήταν αυτό του Χαντί στο 39΄  που έκανε το 0-1 αν και η ομάδα του Ζήκου ήταν πολύ καλή στο β΄ ημίχρονο, πίεσε, είχε ευκαιρίες και δοκάρι στο 85΄ με τον Γεωργαντόπουλο ωστόσο το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος.

ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ Ο ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος ο Διαγόρας μπήκε δυνατά και έχει μεγάλη ευκαιρία μόλις στο πρώτο λεπτό όπου ο Αλεξανδρής σούταρε άουτ.

Από εκεί και πέρα η Παναχαϊκή ισορρόπησε, κατάφερε να φέρει το παιχνίδι προς το κέντρο με τους Χαντί-Καρακλαιτς να κερδίζουν μέτρα όμως υπήρχε σαφή δυσκολία ώστε η μπάλα να προωθηθεί πιο μπροστά με τους αμυντικούς του Διαγόρα να κάνουν καλή δουλειά και το 0-0 να παραμένει στο 20΄.

Οι κοκκινόμαυροι προσπάθησε να παίξει από τα δεξιά με κινητήριο μοχλό τον Στεργίδη όμως δεν κατάφεραν να γίνουν επικίνδυνοι ωστόσο είχε καταφέρει να ανακόψει τους γηπεδούχους οι οποίοι δεν μπορούσαν να πλησιάσουν στην εστία της Παναχαϊκής.

Ο Χαντί είχε αναλάβει ρόλο οργανωτή στη μεσαία γραμμή με στόχο να βγάλει κάποια ευκαιρία όμως οι γηπεδούχοι έπιασαν σωστά στην άμυνα, δεν άφηναν χώρους και  η Παναχαϊκή δεν μπορούσε να γίνει απειλητική.

H πίεση της Πατρινής ομάδας απέδωσε καρπούς στο 39΄όταν ο Χαντί με εξαιρετικό σουτ, έξω από την περιοχή έκανε  το 0-1 και έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Μετά το γκολ ο Διαγόρας επιδιώξει να αντιδράσει  και στο 44΄ειχε μεγάλη ευκαιρία  μετά από λάθος του Σεληνιωτάκη όμως ο Αθανασόπουλος ήταν στη σωστή θέση και κράτησε το 0-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ Η ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ ΣΤΟ Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Οι κοκκινόμαυροί ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο β΄ ημίχρονο, έχοντας κλείσει τους διαδρόμους στην άμυνα, μπήκαν με στόχο ένα δεύτερο γκολ και είχαν καλή ευκαιρία με τον Στεργίδη αλλά ο Κυβελίδης δεν πρόλαβε να μπει στη πορεία της μπάλας.

Οι γηπεδούχοι μετά το 55΄ ανέβασαν στροφές, παίζοντας κυρίως από τα δεξιά με τον Καλλιτσουνάκη, επιδίωξαν να φτάσουν σε ένα γκολ και στο 57΄ ο Διαγόρας είχε μεγάλη ευκαιρία με το σουτ του Θ. Βλασόπουλου ενώ απείλησε και στο 63΄ με τον Γεωργαντόπουλο που σούταρε αλλά η μπάλα πήγε άουτ.

ΔΙΠΛΗ ΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΥΡΟΥΣ

Βλέποντας τη πίεση από τον Διαγόρα ο Κάλαϊτζιτς, προχώρησε σε διπλή αλλαγή στο 65΄, πέρασε στο γήπεδο τους Μπουρλάκη-Μπελεζάκη αντί των Στεργίδη-Στασινόπουλου ενώ λίγο αργότερα μπήκε και ο Γούλας στη θέση του τραυματία Πολίτη.

Παρά τις αλλαγές, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν, είχαν ακόμα 2 καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν απέναντί σε μια Παναχαϊκή που είχε γυρίσει πίσω με στόχο να διαφυλάξει το 0-1.

Ο Ζήκος θέλοντας να εντείνει την πίεση του, έκανε διπλή αλλαγή στο 80΄, πέρασε στο ματς τους Καραμπούλα-Παπαδόπουλο αντί των Σαρρή-Βλασόπουλου.

Οι αλλαγές βοήθησαν να αυξηθεί η πίεση και πράγματί ο Διαγόρας έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση καθώς είχε δοκάρι στο 85΄με τον Γεωργαντόπουλο.

Στα τελευταία λεπτά οι κοκκινόμαυροι είχαν οπισθοχωρήσει για να κρατήσουν το 0-1 και οι γηπεδούχοι συνεχίζουν να ψάχνουν ένα γκολ.

Παρά την πίεση όμως του Διαγόρα η Παναχαϊκή κράτησε το 0-1 μελιχροί το τελευταίο σφύριγμα της Αντωνίου και πήρε τη νίκη-πρόκριση στην επόμενη φάση.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Ζήκος): Μικές, Ν. Βλασόπουλος (90΄Καιμακάς), Δημόπουλος, Σίδερης, Καπετανάκης, Καλλιτσουνάκης , Θ. Βλασόπουλος (80΄Παπαδόπουλος), Σαρρής (80΄Καραμπουλας), Αλεξανδρής, Γεωργαντόπουλος, Σταυρόπουλος.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Καλάιτζιτς): Αθανασόπουλος, Πολίτης (70΄Γούλας), Στασινόπουλος (65΄Μπελεζάκης), Σμίλτος, Σελινιωτάκης, Στεργίδης (66΄Μπουρλάκης), Παπαχρονόπουλος (86΄Αγκαραι), Κωνσταντακόπουλος, Χαντί, Καρακλάιτις (86΄Αλεξόπουλος) και Κυβελίδης.

• Xωρίς ιδιαίτερα λάθη η διαιτησία της Αντωνίου.
  • Πολύ όμορφή ατμόσφαιρα δημιούργησαν οι οπαδοί της Παναχαϊκής με το κλίμα να είναι άκρως ποδοσφαιρικό.