H τρίτη θέση ήρθε με την 100ή νίκη στην ιστορία του Προμηθέα

24.06.2022 / 11:17
BASKET LEAGUE 2021-2022 / ÌÉÊÑÏÓ ÔÅËÉÊÏÓ / ÐÑÏÌÇÈÅÁÓ - ËÁÑÉÓÁ (ÁÍÄÑÅÁÓ ÁËÅÎÏÐÏÕËÏÓ / EUROKINISSI)

Ιδανικό ήταν το φινάλε της δύσκολης σεζόν για τον Προμηθέα που κατέκτησε την τρίτη θέση της 30ής Stoiximan Basket League νικώντας τη Λάρισα στον πέμπτο αγώνα της σειράς των τελικών. Η ομάδα της Πάτρας συνδύασε αυτό το γεγονός με μία σειρά αξιοσημείωτων επιτευγμάτων. Ίσως το πιο σημαντικό ήταν ότι έφτασε τις 100 νίκες στην ιστορία της στο επαγγελματικό Πρωτάθλημα.

Ο Προμηθέας χρειάστηκε 183 αγώνες για να φτάσει σε αυτόν τον αριθμό και έγινε η 13η ομάδα στην ιστορία της Stoiximan Basket League που συμπλήρωσε τις 100 νίκες. Ο απολογισμός του είναι αναλυτικότερα: 83 νίκες και 60 ήττες στην κανονική περίοδο, 17 νίκες και 23 ήττες στα πλέι οφ.