Euroleague: Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα 74-84: Φινάλε με ήττα για τους ερυθρόλευκους

22.05.2022 / 13:57
euroleaque

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε του Ολυμπιακού με 84-74 στον μικρό τελικό της Euroleague ο οποίος είχε την ένταση του… μεγάλου. Το πάρτι 12.000 οπαδών των ερυθρόλευκων δεν είχε σταματημό σε μία έκφραση λατρείας για τον Γιώργο Μπαρτζώκα και τους παίκτες του.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε την αναμέτρηση κυρίως χάρη στην πιο ορθή επιθετική της λειτουργία με αποτέλεσμα να προηγηθεί γρήγορα με 10-2 (4’). Ο Ουόκαπ με τρίποντο και ασίστ στον Βεζένκοβ φρόντισε να φέρει πιο κοντά τον Ολυμπιακό (10-7, 6’), η «ερυθρόλευκη» άμυνα αύξησε το επίπεδο έντασης και η είσοδος του Σλούκα βελτίωσε την κυκλοφορία της μπάλας (20-18, 10’).

Η δεύτερη περίοδος τουλάχιστον στο ξεκίνημά της περιελάμβανε λάθη εκατέρωθεν τα οποία στην άλλη πλευρά μετατρέπονταν σε lay up με αποτέλεσμα το 28-28, (15’). Λαρεντζάκης και Ζαν Σαρλ είχαν φέρει ενέργεια και ο Σλούκας στην άλλη πλευρά του γηπέδου έδωσε προβάδισμα με 30-31.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, ωστόσο στο τελευταίο λεπτό με σερί 8-0 οι Καταλανοί προηγήθηκαν με 45-38.