Εκπλήξεις στο Κύπελλο: Αποκλείστηκαν από ομάδες 2ης και 3ης κατηγορίας Νιουκάστλ, Μονακό και Νις!

08.01.2023 / 9:58
SHEFFIELD_WEDNESDAY1

Πολύ νωρίτερα από όσα θα φαντάζονταν αναγκάστηκαν να πουν «αντίο» στο Κύπελλο οι Νιουκάστλ, Μονακό και Νις, οι οποίες γνώρισαν πικρούς αποκλεισμούς από ομάδες χαμηλότερων κατηγοριών

Η… μαγεία του Κυπέλλου «πάγωσε» τις Νιουκάστλ, Μονακό και Νις οι οποίες ηττήθηκαν από ομάδες χαμηλότερων κατηγοριών και αποχαιρέτησαν πρόωρα FA Cup και Coupe de France αντίστοιχα.

Η Σέφιλντ Γουένσντεϊ της League 1 ήταν αυτή που έκανε… χουνέρι στο σύνολο του Χάου. Οι Κουκουβάγιες άντεξαν στην πίεση τoυ πρώτου ημιχρόνου και στο δεύτερο «χτύπησαν» τις Καρακάξες.

Τα δύο γκολ του Γουίντας στο 52ο και στο 66ο λεπτό τους χάρισαν το πολύ σημαντικό προβάδισμα. Μπορεί στο 69′ ο Μπρούνο Γκιμαράες (από θέση οφσάιντ) να απάντησε και να μείωσε στο σκορ, όμως η ομάδα της Premier League δεν μπόρεσε να φέρει το ματς στα ίσα και έμεινε εκτός συνέχειας του θεσμού.

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα στη φάση των 64:

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Έβερτον 3-1 (4′ Άντονι, 52′ αυτ. Κόουντι, 90+7′ Ράσφορντ Πεν. / 14′ Κόουντι)