Εδωσε σπουδαία μάχη αλλά υποκλίθηκε στον Ράφα Ναδάλ ο Στέφανος Τσιτσιπάς

20.11.2020 / 7:09
tsitsipas_1_0

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έπειτα από μια σπουδαία μάχη στο ATP Finals υποκλίθηκε στον θρυλικό Ράφα Ναδάλ αλλά απέδειξε ότι πλέον δεν απέχει πολύ από το Big 3 του παγκόσμιου τένις, τον Φέντερερ, τον Ναδάλ και τον Τζόκοβιτς. Ο κορυφαίος Ελληνας τενίστας, νο. 6 στον κόσμο, ήταν εκπληκτικός απέναντι στον πολυνίκη αριστερόχειρα Ισπανό των 20 τίτλων Γκραντ Σλαμ και ηττήθηκε στις… λεπτομέρειες με 2-1 σετ (6-4, 4-6, 6-2) μετά από μια υψηλού επιπέδου αναμέτρηση που διήρκησε δύο ώρες.

Ο 22χρονος Στέφανος Τσιτσιπάς δεν κατόρθωσε να παραμείνει στο τουρνουά για να υπερασπιστεί το στέμμα που κατέκτησε το 2019 στην O2 Arena του Λονδίνου αλλά επιβεβαίωσε για πολλοστή φορά ότι το μέλλον του ανήκει καθώς έχει έρθει για να μείνει στην ελίτ του τένις όντας, όχι απλώς παίκτης της κορυφαίας δεκάδας, αλλά διεκδικητής της θέσης τριών σούπερ σταρ που κυριαρχούν ολοκληρωτικά στο άθλημα την τελευταία 20ετία και που συγκαταλέγονται στους κορυφαίους όλων των εποχών. Κι αυτό είναι το μεγαλύτερο επίτευγμα για τον Τσιτσιπά ανεξαρτήτως τίτλων…

Το πρώτο σετ ήταν εξαιρετικά ισορροπημένο με τους δυο παίκτες να διατηρούν το σερβίς τους μέχρι και το όγδοο γκέιμ (4-4). Το παιχνίδι έγινε γρήγορο και απέκτησε καλό ρυθμό, γεγονός που σταδιακά φάνηκε να ευνοεί τον Ναδάλ, ο οποίος στο καθοριστικό ένατο γκέιμ έκανε μπρέικ στον Τσιτσιπά (5-4) και σέρβιρε για το σετ, το οποίο κατέκτησε (6-4) καθώς σπάνια δεν εκμεταλλεύεται τέτοιες ευκαιρίες. Το πρώτο σετ κρίθηκε στα 41 λεπτά…

Το δεύτερο σετ είχε ανάλογη εικόνα με αυτή του πρώτου. Οι δυο παίκτες κυριάρχησαν στο σερβίς τους, αφήνοντας ελάχιστα περιθώρια ο ένας στον άλλον για ένα μπρέικ. Μολονότι μάλιστα ο Τσιτσιπάς βελτίωσε το παιχνίδι του και τα ποσοστά του συγκριτικά με το πρώτο σετ, ο Ναδάλ δεν του επέτρεψε στιγμή να πλησιάσει σε ένα μπρέικ μέχρι το καθοριστικό δέκατο γκέιμ κι ενώ το σκορ ήταν στο 5-4 υπέρ του Τσιτσιπά. Ο Στέφανος παίζοντας καταπληκτικά έφτασε σε διπλό σετ πόιντ (15-40) και δεν έχασε τη μεγάλη ευκαιρία που του δόθηκε για το 6-4, χάρη σε ένα ανέλπιστο δώρο του Ναδάλ, ο οποίος υπέπεσε σε double fault στο σερβίς του. Το δεύτερο σετ κρίθηκε έπειτα από 45 λεπτά.

Το τρίτο σετ άρχισε με τον Τσιτσιπά να πραγματοποιεί τρία αβίαστα λάθη και τον Ναδάλ να μην χάνει την ευκαιρία για να του κάνει μπρέικ (0-1). Γρήγορα όμως ο Ελληνας πρωταθλητής ανασυγκροτήθηκε και απάντησε με μπρέικ στο μπρέικ ισοφαρίζοντας (1-1). Ο επίμονος και ακούραστος Ναδάλ ξαναβρήκε μπρέικ (με 0-40 μάλιστα) στο αμέσως επόμενο γκέιμ παίρνοντας ξανά προβάδισμα (2-1), το οποίο διεύρυνε με δεύτερο μπρέικ (4-1), καθαρίζοντας ουσιαστικά το σετ (6-2) και το ματς.

Ο Ναδάλ, ο οποίος νίκησε για έκτη φορά τον Στέφανο σε επτά αγώνες και διεκδικεί στα 34 χρόνια του τον πρώτο του τίτλο στο ATP Finals, θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό τον Ντανίλ Μεντβέντεφ που ήδη έχει εξασφαλίσει την πρωτιά στον άλλο όμιλο.