Δευτεραθλήτρια κόσμου η Εθνική ομάδα πόλο νέων γυναικών

16.10.2021 / 22:23
IMG_5271

Με το αργυρό μετάλλιο θα επιστρέψει η Εθνική ομάδα πόλο νέων γυναικών από τη Νετάνια του Ισραήλ καθώς ηττήθηκε με 10-5 από την Ισπανία στον τελικό
Η Ελλάδα δεν τα κατάφερε στον τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος κόντρα στην Ισπανία και ηττήθηκε με 5-10 κατακτώντας τη 2η θέση.

Όλα κρίθηκαν στο πρώτο οκτάλεπτο όπου οι Ισπανίδες σε διάστημα δύο λεπτών σκόραραν τέσσερις φορές για να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενες 5-1.

Κλειστό το παιχνίδι στην δεύτερη περίοδο, με την Φάρε Κολομίνα να πετυχαίνει μόνο γκολ για την χώρα της Ιβηρικής, η οποία προηγήθηκε με πέντε γκολ στο τέλος του ημιχρόνου (1-6).

Aν και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου η γαλανόλευκη με τα γκολ της Τριχά και Νίνου μείωσε στα τρία γκολ την απόσταση (3-6, 3′), η Ισπανία διατήρησε το προβάδισμα της και κράτησε την διαφορά των πέντε γκολ στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου (4-9).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν μπόρεσε να καλύψει την διαφορά στην τέταρτη περίοδο και η Ισπανία πήρε την νίκη με 5-10 και την πρώτη θέση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα των Νέων Γυναικών, με την γαλανόλευκη να κατακτά το ασημένιο μετάλλιο

Οκτάλεπτα: 1-5, 0-1, 3-3, 1-1
Ελλάδα (Αλεξία Καμμένου): Τριχά 1, Κανετίδου 1, Νίνου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Κοντονή 1

Ισπανία (Ζόρντι Βαλς Ναρτ): Α. Ρουίζ Μπαρίλ 3, Φάρελ Κολομίνα 1, Καμαρένα Χερεντία 1, Κάμους Αμόρος 3, Ε. Ρουίζ Μπαρίλ 2,