«Χρυσή» πρόκριση για Αννέτα Κυρίδου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο

16.05.2021 / 14:23
ντα 61

Έκλεισε θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Η Αννέτα Κυρίδου δεν θα χάσει το κορυφαίο αθλητικό ραντεβού του καλοκαιριού.

Με ιδανικό τρόπο ήρθε για την Αννέτα Κυρίδου η πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατέλαβε την πρώτη θέση στον τελικό του σκιφ στην Προολυμπιακή Ρεγκάτα της Λουκέρνης με χρόνο 07:42.20 και μαζί με το χρυσό μετάλλιο… έβαλε… πλώρη για Ιαπωνία.

«Εισιτήριο» για το μεγαλύτερο αθλητικό γεγονός του πλανήτη έκλεισε και η δεύτερη του τελικού του σκιφ, Τατσιάνα Κλίμοβιτς από τη Λευκορωσία που τερμάτισε πίσω από την Αννέτα Κυρίδου με χρόνο 07:46.22.

Αλεξάντρα Φόεστερ (Γερμανία) 8:30.32

Η Αννέτα Κυρίδου αποτελεί το τρίτο ελληνικό μέλος – πλήρωμα από το άθλημα της κωπηλασίας που θα βρεθεί στο Τόκιο. Πρώτες είχαν εξασφαλίσει την πρόκριση στο Τόκιο, οι Μαρία Κυρίδου και Χριστίνα Μπούρμπου, στη δίκωπο άνευ πηδαλιούχου. Ακολούθησε ο Στέφανος Ντούσκος, όταν κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο σκιφ στην Ευρωπαϊκή Προ-ολυμπιακη ρεγκάτα στο Βαρέζε.