Beach Volleyball Γυναικών: Τα φαβορί μπήκαν δυνατά στους αγώνες της Πάτρας | dete

Beach Volleyball Γυναικών: Τα φαβορί μπήκαν δυνατά στους αγώνες της Πάτρας

Τα φαβορί σημείωσαν εύκολες νίκες στους πρώτους αγώνες του κυρίως ταμπλό Γυναικών στο BeachVolleyball, ενώ με μεγάλο ενδιαφέρον από το φίλαθλο κοινό αναμένεται το ντεμπούτο των δύο ελληνικών ομάδων απόψε στο κεντρικό γήπεδο C5.

Οι 12 ομάδες είναι χωρισμένες σε 4 Ομίλους των τριών ομάδων. Σε κάθε Ομιλο οι ομάδες παίζουν όλες εναντίον όλων και οι δύο πρώτες θα προκριθούν στο ταμπλό των 8 ομάδων που θα γίνει με το σύστημα νοκ άουτ.

Στον Α Ομιλο οι Sara RADANOVIC, Valentina VRBANC από την Κροατία νίκησαν με 2-0 (21-15, 21-16) τη δεύτερη ομάδα της Γαλλίας (Pia SZEWCZYK, Clemence VIEIRA).

Στον ίδιο Ομιλο βρίσκεται και η πρώτη ομάδα της Ελλάδας αποτελούμενη από τις Βασιλική ΑΡΒΑΝΙΤΗ και Παναγιώτα ΚΑΡΑΓΚΟΥΝΗ, οι οποίες στις 21.00 θα αντιμετωπίσουν τις Sara RADANOVIC, Valentina VRBANC από την Κροατία.

Στον Β Ομιλο προβάδισμα απέκτησαν οι Klara KREGAR, Katarina FABJAN από τη Σλοβενία που νίκησαν με 2-0 (21-16, 21-17) τις Valmira SYLEJMANI από το Κόσοβο.

Στον ίδιο Ομιλο βρίσκεται και η δεύτερη ομάδα της Γαλλίας αποτελούμενη από τις Αline CHAMEREAU, Alexandra JUPITER οι οποίες στις 18.30 θα αντιετωπίσουν τις Valmira RAMADANI, Dhurate SYLEHMANI από το Κόσοβο.

Στον Γ'  Ομιλο η δεύτερη ομάδα της Κύπρου (Ζωή ΚΩΣΝΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ, Ερικα ΖΕΜΠΥΛΑ)  νίκησε με 2-0 (21-16, 21-12) τις Σέρβες Μarija MILJEVIC, Τamara MILJEVIC.

Στον ίδιο Ομιλο συμμετέχει και η δεύτερη ελληνική ομάδα (Κωνσταντίνα ΤΣΟΠΟΥΛΟΥ, Δήμητρα ΜΑΝΑΒΗ),  οι οποίες στις 20.10 θα αντιμετωπίσουν τις Σέρβες Μarija MILJEVIC, Tamara MILJEVIC.

Στον Δ' Ομιλο η πρώτη ομάδα της Κύπρου (Μαριότα ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ, Μανωλίνα ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ) που αγωνίζονταν στον Ολυμπιακό, νίκησαν εύκολα με 2-0 (21-03, 21-10) τις Αλβανίδες Εlsa DISHA, Dimitra KOLE.

Στον ίδιο Ομιλο συμμετέχουν και οι Vanessa Sofia DA COSTA PAQUETE, Beatriz SILVA PINHEIRO από την Πορτογαλία οι οποίες στις 19.20 θα αντιμετωπίσουν τις Αλβανίδες Dimitra KOLE, Elsa DISHA.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΑΜΠΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Δ' ΟΜΙΛΟΣ: Mariota ANGELOPOULOU, Manolina KONSTANTINOU (Κύπρος Ι) – Εlsa DISHA, Dimitra KOLE (Αλβανία) 2-0 (21-03, 21-10)

Β' ΟΜΙΛΟΣ: Klara KREGAR, Katarina FABJAN (Σλοβενία) – Valmira SYLEJMANI (Κόσοβο) 2-0 (21-16, 21-17)

Γ' OMIΛΟΣ: Ζoi KONSTANTOPOULOU, Erika ZEMBYLA (Κύπρος II) – Marija MILJEVIC, Τamara MILJEVIC (Σερβία) 2-0 (21-16, 21-12)

Α' ΟΜΙΛΟΣ: Sara RADANOVIC, Valentina VRBANC (Κροατία) – Pia SZEWCZYK, Clemence VIEIRA (Γαλλία ΙΙ) 2-0 (21-15, 21-16)

18.30 – C5 – Β' ΟΜΙΛΟΣ: Αline CHAMEREAU, Alexandra JUPITER (Γαλλία ΙΙ) – Valmira RAMADANI, Dhurate SYLEHMANI (Κόσοβο)

19.20 – C5 – Δ' ΟΜΙΛΟΣ: Vanessa Sofia DA COSTA PAQUETE, Beatriz SILVA PINHEIRO (Πορτογαλία) – Dimitra KOLE, Elsa DISHA (Αλβανία)

20.10 – C5 – Γ' ΟΜΙΛΟΣ: Konstantina TSOPOULOU, Dimitra MANAVI (Ελλάδα ΙΙ) – Μarija MILJEVIC, Tamara MILJEVIC (Σερβία)

21.00 – C5 – Α' ΟΜΙΛΟΣ: Vassiliki ARVANITI, Panagiota KARAGKOUNI (Ελλάδα Ι) – Sara RADANOVIC, Valentina VRBANC (Κροατία)