ATP Finals, Τιμ-Τσιτσιπάς 2-1 σετ (7-6, 4-6, 6-3): Πρεμιέρα με το αριστερό

15.11.2020 / 20:19
tsitsipas_main1

Ο  Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησε με ήττα την προσπάθεια υπεράσπισης του τίτλου του στο ATP Finals, καθώς ηττήθηκε με 2-1 από τον Ντόμινικ Τιμ  – Ο Στέφανος είχε τη μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο σετ, όπου προηγήθηκε με 5-3 στο τάι μπρέικ, αλλά το έχασε και παρόλο που ισοφάρισε σε 1-1 σετ, δεν μπόρεσε να απαντήσει στο γρήγορο μπρέικ του Αυστριακού στο 3ο σετ

Ένα χρόνο μετά την ήττα του στον περσινό τελικό του ATP Finals ο Ντομινίκ Τιμ πήρε τη ρεβάνς από τον Στέφανο Τσιτσιπά και με το καλημέρα έβαλε σε δύσκολη θέση τον Έλληνα τενίστα.
Ο Τσιτσιπάς παρόλο που δεν βρέθηκε στην καλύτερη του μέρα έχασε μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο σεετ και πλέον το βράδυ της Τρίτης θα αντιμετωπίσει τον ηττημένο του αγώνα Ναδάλ-Ρούμπλεφ.
Στο πρώτο σετ ο Τσιτσιπάς δεν είχε κανένα μπρέικ πόιντ, αλλά έσβησε τα τρία του Τιμ με τον Έλληνα άσο να προηγείται με 3-1 στο τάι μπρέικ και να φτάνει στο 5-3… Εκεί όμως δεν μπόρεσε να βρει τους δύο πόντους που έψαχνε για να κλείσει το σετ με τον Τιμ να παίρνει τέσσερις διαδοχικούς και να ‘κλέβει’ το σετ! Ειδικά ο τελευταίος πόντος ήταν δώρο καθώς ανέβηκε στο φιλέ και δεν τελείωσε με πειστικό τρόπο τη φάση με τον Αυστριακό να τον οδηγεί στο λάθος.