Άρης – Παναθηναϊκός: Ο κιτρινόμαυρος θρίαμβος συνδυάστηκε με ιστορικά ρεκόρ

04.10.2021 / 10:07
dete-featured

Ο Άρης σόκαρε τον Παναθηναϊκό στη Θεσσαλονίκη, επικρατώντας των πρωταθλητών Ελλάδας με 81-71, για την πρώτη αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Ο Άρης έκανε μία τεράστια έκπληξη, πραγματοποιώντας ένα διαστημικό δεύτερο ημίχρονο, με το οποίο επέστρεψε από το -19 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «κιτρινόμαυροι» επιβλήθηκαν του αντιπάλου τους με διψήφια διαφορά για πρώτη φορά μετά από 30 χρόνια! Η τελευταία νίκη τους με 10+ πόντους ήταν για τη σεζόν 1991-92 στο «Παλέ» με 100-81.

Τα κατάφεραν παρότι σημείωσαν τη μοναδική μονοψήφια επίδοση πόντων μιας περιόδου στην πρεμιέρα της Stoiximan Basket League. Είχαν εννιά στη δεύτερη περίοδο όταν και ξέφυγε, προσωρινά όπως αποδείχτηκε, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ.

Οι νικητές όμως έχτισαν την ανατροπή τους στην τρίτη περίοδο στη διάρκεια της οποίας σημείωσαν 31 πόντους και ισοφαρίζοντας την καλύτερη επίδοση της πρεμιέρας αφού τόσους είχε και ο Ολυμπιακός στην τέταρτη περίοδο με την ΑΕΚ.

Η «35άρα» του Χάνλαν έγραψε ιστορικά ρεκόρ για τον Άρη
Ο Ολίβιε Χάνλαν ήταν χωρίς αμφιβολία ο άνθρωπος του αγώνα στο «Nick Galis Hall». Ο Καναδός οδήγησε τον Άρη στην πρώτη του νίκη σε ματς κανονικής περιόδου επί του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ έπειτα από 14 χρόνια. Η τελευταία ήταν εκείνη της σεζόν 2007-08 όταν επικράτησε με 82-75. Έκτοτε οι «πράσινοι» μετρούσαν 13 συνεχόμενα διπλά κανονικής περιόδου ενώ ηττήθηκαν μόνο στα δύο ματς των ημιτελικών των πλέι οφ του 2016.

Όπως αναφέρει ο esake.gr, Ο Καναδός έκανε μία σπουδαία εμφάνιση στην επίθεση, φτάνοντας στις εξής επιδόσεις…

*Η επίδοση του στο σκοράρισμα είναι η καλύτερη από παίκτη του Άρη στα τελευταία 17,5 χρόνια. Η τελευταία φορά που κάποιος παίκτης του Άρη είχε 35 ή περισσότερους πόντους ήταν στις 5 Μαίου 2004 όταν ο Τόμπι Μπέιλι σημείωσε 37 για τα πλέι οφ κόντρα στην ΑΕΚ.

*Οι 35 πόντοι είναι μία από τις οχτώ κορυφαίες επιδόσεις στην ιστορία του Άρη στο επαγγελματικό Πρωτάθλημα. Στο 35+ έφτασαν μόνο οι Τόνι Ουάιτ, Ουίλ Σόλομον, Χάρολντ Έλις, Σον Χίγκινς, Τόμπι Μπέιλι και Τζόε Αρλάουκας.

*Μία ακόμη προέκταση της αποψινής εμφάνισης του Χάνλαν έχει να κάνει συνολικά με τους αγώνες του Άρη με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ. Οι 35 πόντοι του αποτελούν νέο ρεκόρ στην ιστορία των αναμετρήσεων των δύο ομάδων στη Stoiximan Basket League. Από το 1992-93 και στους 71 προηγούμενους αγώνες, κορυφαία επίδοση ήταν εκείνη των 33 πόντων που σημείωσε ως παίκτης των «πράσινων» ο Νίκος Γκάλης στο ματς της σεζόν 1993-94 στην Αθήνα (102-86). Η μεγαλύτερη επίδοση πόντων από παίκτη του Άρη ήταν εκείνη των 30 του Ζντράβκο Ραντούλοβιτς στο ματς που είχε γίνει στο Ιβανώφειο για τη σεζόν 1993-94.

*Οι 35 πόντοι αποτελούν ρεκόρ καριέρας για τον Καναδό στη Stoiximan Basket League αφού στις προηγούμενες 42 εμφανίσεις του στην κατηγορία, δεν ξεπέρασε τους 26 (Ηρακλής-Μεσολόγγι για τη 17η αγωνιστική του περσινού Πρωταθλήματος).