Αποκλείστηκε από το Κύπελλο ο Απόλλων Πάτρας

19.09.2021 / 19:24
242288913_372372021183348_3091927033452456487_n

Το πρώτο επίσημο παιχνίδι της σεζόν για τους «μελανόλευκους» για την 1η αγωνιστική της β’ φάσης του 47ου Κυπέλλου Ελλάδας δεν είχε θετικό αποτέλεσμα.

Το απόγευμα της Κυριακής (19/9) έχασε 76-69 από τον Ιωνικό Νικαίας εκτός έδρας και αποκλείστηκε.

Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλων Πάτρας να κυριάρχησε (39-48), ωστόσο ο Ιωνικός βελτιώθηκε αμυντικά και έκανε την ανατροπή, παίρνοντας την πρόκριση με 76-69, έχοντας τον Γιουτζίν Τζέρμαν πρωταγωνιστή με 24 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 41-48 όμως ο Ιωνικός που παρατάχθηκε δίχως τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη (σ.σ. υπέστη θλάση και θα μείνει εκτός δράσης για δυο εβδομάδες) έκανε επιμέρους σκορ 17-8 στην τρίτη περίοδο και διατήρησε το προβάδισμα ως το φινάλε.

Οι δυο ομάδες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στο πρώτο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Απόλλων προηγήθηκε με 23-25 έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Ντεζόν Ντέιβις (8π.) απέναντι στον Ιωνικό που σούταρε 1/4 τρίποντα. Οι γηπεδούχοι πίεσαν όμως ο Σέντρικ Μπάρφιλντ κουβάλησε επιθετικά τον Απόλλωνα για το 41-48 του ημιχρόνου. Ο Ιωνικός αντέδρασε στην τρίτη περίοδο όπου έκανε επιμέρους 14-3 και προηγήθηκε με 55-51, βελτιώνοντας την άμυνά του και παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 58-56 στο 30′. Ο Απόλλων Πάτρας πίεσε όμως ο Ιωνικός έφτασε στην πρόκριση, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Γιουτζίν Τζέρμαν, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 24 πόντους (7/10 βολές, 7/10 δίποντα, 1/7 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ στα 29:13 που έμεινε στο παρκέ.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 41-48, 58-56, 76-69.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Μουσταφά 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τζέρμαν 24 (7/10 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 7/10 βολές), Κολοβέρος 13 (1), Λιακόπουλος, Αρσενόπουλος, Μούρτος 2, Αθηναίου 7 (0/3 σουτ, 7/7 βολές), Γόντικας 5, Γκιουζέλης 5 (1), Χουγάζκ 12 (8 ριμπάουντ).
ΑΠΟΛΛΩΝ  (Βετούλας): Κόουλμαν 15 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Μπάρφιλντ 10 (2/6 τρίποντα), Τσιακμάς, Τσαλμπούρης 6 (0/4 τρίποντα), Διαμαντάκος 10 (6 ριμπάουντ), Ζούμπος 2, Δίπλαρος 9 (1), Μπαζίνας, ΜακΛάφλιν 2, Ντέιβις 12 (2), Τόμας 3.

Ομαδικά στατιστικά – Ιωνικός: 18/34 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 28/34 βολές, 29 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 8 επιθετικά), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 7 λάθη, 1 μπλοκ.
Ομαδικά στατιστικά – Απόλλωνας Πάτρας: 16/28 δίποντα, 6/29 τρίποντα, 19/27 βολές, 37 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 14 επιθετικά), 14 ασίστ, 4 κλεψίματα, 16 λάθη, 3 μπλοκ.