Άντεξε για ένα ημίχρονο στη Ρόδο ο Απόλλων Carna

20.03.2023 / 7:08
apollonas-696x418-1

Ο Απόλλων Πατρών ήταν ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο και… κάτι, όμως ο Κολοσσός με ξέσπασμα διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο έφερε στα μέτρα του το παιχνίδι και επέστρεψε στις νίκες (88-68).

Ο Κολοσσός μπήκε καλύτερα στο παρκέ και πήρε τα ηνία του αγώνα με τον Σμιθ να δίνει λύσεις (10-5, 4′). Γιαννόπουλος και Χατζηδάκης ανέλαβαν δράση, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν τη διαφορά (15-5, 6′). Ο Απόλλων προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά με τον Μπόγρη (17-9, 8′). Ο Σόλα έγινε παράγοντας στην επίθεση του Απόλλωνα και οι Πατρινοί μείωσαν σε 24-15 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Σίλα και Βερτζ ήταν ορεξάτοι στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τον Απόλλωνα να μαζεύει τη διαδφορά (24-21, 13′). Καράμπελας και Φιλιππάκος μπήκαν στην εξίσωση, η άμυνα των Πατρινων μπλόκαρε τον Κολοσσό και το προβάδισμα άλλαξε χέρια (27-29, 15′). Ο Ντίξον πήρε την κατάσταση στα χέρια του, δίνοντας ξανά προβάδισμα στον Κολοσσό (32-29, 16′). Ο Απόλλων έμεινε στο πλάνο του και βρήκε λύσεις με Γκρίφιν και Μαστρογιαννόπουλο, ισοφαρίζοντας σε 40-40.

Ο Σαράντης Μαστρογιαννόπουλος πήρε την κατάσταση στα χέρια του, με τον Απόλλωνα να παίρνει τα ηνία του αγώνα (46-50, 23′). Ο Ντίξον ανέλαβε δράση ξανά αι μείωσε (51-52, 25′). Ο Μακ έκανε αισθητή την παρουσία του, με τους Πατρινούς να πηγαίνουν ξανά στο +4 (53-57, 26′). Ο Λίνος Χρυσικόπουλος το πήρε… προσωπικά και ο Κολοσσός με επί μέρους 13-0, με τη βοήθεια και του Μάικλ Ντίξον, κατάφερε να φέρει στα μέτρα του το παιχνίδι για το 66-57.

Η άμυνα της ομάδας της Ρόου ήταν αποτελεσματική στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με τους Κόφι και Ντίξον να ανεβάζουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (73-59, 33′). Ο Απόλλων προσπάθησε να μειώσει με τον Μακ μπροστάρη (76-64, 35′). Ο Χρυσικόπουλος ήταν ορεξάτος όμως και με δικές του προσπάθειες ανέβασε ξανά τη διαφορά (83-68, 37′). Μέχρι το φινάλε του αγώνα το σκηνικό δεν άλλαξε, με τον Κολοσσό να επιστρέφει στις νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 40-40, 66-57, 88-68.